Acasă Sport Judo / LPS-CSU Craiova se întoarce cu tolba plină de medalii de...

Judo / LPS-CSU Craiova se întoarce cu tolba plină de medalii de la Cupa „Drobeta“

În perioada 18-19 noimebire a avut loc Cupa „Drobeta“ la judo, iar sportivii de la clubul LPS-CSU Craiova au performat în adevăratul sens al cuvântului. La competiie au participat 420 de sportivi din nouă țări și nu mai puțin de 19 judoka pregătiți de Mihai Voinea au obținut medalii (2 aur, 6 argint, 11 bronz), la categorii diferite de vârstă. De asemenea, LPS-CSU a câștigat și primul loc în clasamentul pe medalii la U21.

Astfel, la U12 au fost premiați: Corina Bercea (bronz, 52 kg), Bianca Bîrsan (bronz, 32 kg), Ciprian Munteanu (bronz, 50 kg). La categoria U16 au performat Marika Francu (bronz, 48 kg), Bogdan Bîrsan (bronz, 81 kg), Lorena Manda (argint, 52 kg) și Lucia Grama (argint, 40 kg).

Au fost obținute două medalii și la U14 prin Angelica Prejbeanu (argint, +63 kg) și Alisa Jianu (bronz, 36 kg). Cele mai multe reușite au venit la U21, acolo unde s-au câștigat 10 medalii: Daria Gheorghe (aur, 48 kg; bronz 52 kg), Dorina Prejbeanu (argint, 52 kg), Maria Cruceru (argint, 78 kg), Andreia Cruceru (bronz, 78 kg), Kevin Flită (argint, 90 kg), Denis Bogdan (bronz, 55 kg), Nicolae Renghea (aur, +78 kg), Andreea Radu (bronz, +57 kg) și Andra Troacă (bronz, 63 kg).