Acasă Sport Haltere / 33 de medalii pentru România la Europenele de juniori şi...

Haltere / 33 de medalii pentru România la Europenele de juniori şi tineret

România a încheiat Campionatele Europene de haltere pentru juniori şi tineret U23 de la Durres (Albania) cu un bilanţ de 33 de medalii, dintre care 9 de aur, 14 de argint şi 10 de bronz.

Dumitru Breahnă a fost ultimul reprezentant al României în concurs, la cat. 109 Kg – Under-23, sportivul clasându-se pe locul 7 la stilul smuls, cu 145 kg, pe 6 la aruncat, cu 186 kg, iar la total tot pe 6, cu 331 kg.

Tot luni, Alexandra Alexe a cucerit trei medalii, două de aur şi una de argint la cat. 87 kg, Under-23. Alexe a obţinut argintul la stilul smuls, cu 90 kg, după ce a ratat ultima tentativă, la 93 kg, la aruncat a câştigat aurul, cu 117 kg, iar la total o nouă medalie de aur, cu 207 kg.

La cat. 109 kg, juniori, Paul Ioniţă s-a clasat pe locul 7 la smuls, cu 148 kg, la aruncat a fost al cincilea, cu 190 kg, iar la total s-a clasat pe şase, cu 338 kg.

Citeşte şi: Probleme de lot pentru Pera! Crina Pintea nu mai merge în cantonamentul naţionalei