Acasă Sport Judo / CSU Craiova a luat două medalii de aur şi a...

Judo / CSU Craiova a luat două medalii de aur şi a impresionat la Campionatul Balcanic

În perioada 15-18 iulie, în Bulgaria, la Pazardzik, s-a disputat Campionatul Balcanic de seniori la judo. Clubul CSU Craiova a fost prezent la această competiţie internaţională cu trei sportive, iar rezultatele finale sunt mai mult decât îmbucurătoare: două medalii de aur!

Sub îndrumarea lui Mihai Voinea, Cleonia Riciu şi Dorina Prejbeanu au impresionat şi au învins fiecare adversar pe care l-au întâlnit. Cleonia a triumfat la categoria 57 kg, în timp ce Dorina a luat aurul la 48 kg. De asemenea, pentru CSU a mai participat şi Alexia Uşurelu, dar nu a reuşit să ia medalie şi s-a clasat pe locul al 5-lea la 78 kg.

De menţionat că fetele lui Mihai Voinea au luptat şi la echipe mixt, unde au obţinut locul al treilea.

„Rezultatele obţinute mă mulţumesc şi sunt bucuros pentru ele. Am participat şi la echipe. Au fost şase categorii, unde titulari au fost de la noi, de la Craiova, Alexia Uşurelu, la 70 kg, şi Cleonia Riciu, la 57 kg. Pentru noi va urma Balcaniada de cadete, la jumătatea lunii august şi sperăm ca atât Alexia, cât şi Dorina să performeze“, a spus Mihai Voinea, pentru GdS.

Citeşte şi: Bara şi Niculescu, în formă la Hamburg! Româncele sunt în sferturi la dublu