Acasă Sport Tenis Gabi Ruse, prima româncă calificată în sferturi la Dubai

Gabi Ruse, prima româncă calificată în sferturi la Dubai

Jucătoarea română de tenis, Gabriela Ruse, s-a calificat, miercuri, în sferturile de finală ale turneului ITF de la Dubai (Emiratele Arabe Unite), dotat cu premii totale de 100.000 de dolari, după ce adversara sa din optimi, Kristina Mladenovic, principala favorită, a abandonat la scorul de 2-2.

Meciul dintre Ruse (177 WTA) şi Mladenovic (49 WTA) a durat doar 25 de minute, după care jucătoarea din Hexagon s-a retras din motive medicale.

În sferturi, Ruse o va înfrunta pe Danka Kovinic (Muntenegru), care în primul tur s-a impus cu 6-1, 6-3 în faţa altei românce, Jaqueline Cristian.

Tot miercuri, în optimi, Sorana Cîrstea o va înfrunta pe tânăra italiancă Elisabetta Cocciaretto.