Acasă Sport Alex Corneschi şi Marius Ionescu, medaliaţi la Piteşti

Alex Corneschi şi Marius Ionescu, medaliaţi la Piteşti

Alex Corneschi a obţinut cel mai bun rezultat din prima zi a finalei CN de seniori (Foto: adrenallina.ro)

Stadionul „Nicolae Dobrin“ din Piteşti găzduieşte astăzi şi mâine etapa finală a Campionatului Național de Atletism rezervat seniorilor. Competiția a debutat în această dimineață, cu cele două probe de 10.000 metri.

Proba feminină a fost câştigată Cristina Simion (Steaua București) cu timpul de 37:45.23. Podiumul a fost completat de Paula Claudia Todoran (CSM Zalău), cu 37:48.06, iar pe trei a terminat Monica Mădălina Florea (CSM Sighișoara), cu 37:57.02.

CSM Craiova a avut două reprezentante, pe Ionela Puiu, care a terminat pe locul 4, cu 38:06.91, şi pe Claudia-Beatrice Necula, care a înregistrat 39:18.94.

Şi clubul Pandurii Târgu Jiu a avut o sportivă în proba de 10.000 metri, pe Alina Dumitrit Butnariu, aceasta încheind cursa pe 5, cu 38:40.88

Băieţii au avut rezultate mai bune

La masculin, cursa de 10.000 de metri a fost adjudecată de Nicolae Soare (CS Știința Bacău), cu timpul de 29:39.42. Al doilea sportiv care a trecut linia de final a fost Alexandru Corneschi (CSM Craiova), cu timpul de 29:56.49, iar bronzul i-a revenit unui alt craiovean, Marius Ionescu, legitimat la CSM Ploiești / CSM Craiova. „Piciu“ a înregistrat timpul de 30:14.47.

În afara podiumului au mai terminat Marius Marian Buşcă (CSM Craiova), pe 5, cu timpul de 31:06.29, respectiv Narcis Cristi Brujan (Pandurii Tg. Jiu), pe 12, cu 37:06.03.