6.4 C
marți, 19 martie, 2024
Știri de ultima orăSportMotoGP / Marc Marquez şi John McPhee, învingători în Hexagon

MotoGP / Marc Marquez şi John McPhee, învingători în Hexagon

Pilotul spaniol Marc Marquez (foto) a câştigat cursa de la clasa regină, MotoGP, din cadrul Marelui Premiu al Franţei la motociclism viteză, disputat duminică pe circuitul „Bugatti“ din Le Mans, obţinând a treia sa victorie din acest sezon, informează Agerpres. Marquez, s-a impus în faţa italienilor Andrea Dovozioso la 1sec984/1000 respectiv Danilo Petrucci la 2sec200/1000, ambii de la Ducati. Italianul Valentino Rossi (Yamaha) s-a clasat al cincilea la 4sec633/1000.
Spaniolul a ajuns la 47 victorii la MotoGP, egalându-l pe coechipierul său Jorge Lorenzo, clasat pe locul 11 în această cursă.
În clasamentul general, după cinci curse, Marquez, campionul mondial en titre, este lider cu 95 puncte, urmat de Dovizioso 87, spaniolul Alex Rins 75, Valentino Rossi 72, Danilo Petrucci 57, etc.

La clasa Moto3 s-a impus pilotul britanic John McPhee (Honda), care a câştigat cursa cu timpul de 37min48sec689/1000. McPhee, care a plecat din pole position, a fost urmat în clasament de italianul Lorenzo dalla Porta (Honda) la 106/1000 şi de spaniolul Aron Canet (KTM) la 757/1000.
În clasamentul clasei Moto 3, după cinci din cele 19 curse programate, lider se menţine spaniolul Aron Canet cu 74 puncte, urmat de Dalla Porta 60, italianul Niccola Antonelli 57, japonezul Kaito Toba 51, etc.