16.2 C
Știri de ultima orăSportTenis / Ana Bogdan, calificată în optimi la Rabat (WTA)

Tenis / Ana Bogdan, calificată în optimi la Rabat (WTA)

Jucătoarea română de tenis Ana Bogdan s-a calificat în optimile de finală ale turneului WTA de la Rabat (Maroc), dotat cu premii totale de 250.000 de dolari, luni, după a dispus cu 6-3, 6-3 de franţuzoaica Alize Cornet, informează Agerpres. Ana Bogdan (26 ani, 132 WTA) a obţinut cea mai importantă victorie a sa din acest an, într-o oră şi 30 de minute, în faţa unei adversare de 29 de ani, care se află pe locul 54 în lume.
Românca şi-a asigurat un cec de 3.310 dolari şi 30 de puncte WTA, iar în optimi o va înfrunta pe învingătoarea dintre britanica Johanna Konta, a şaptea favorită, şi chinezoaica Yafan Wang.
Două românce au ratat accederea pe tabloul principal al turneului.
Irina Maria Bara (24 ani, 178 WTA) a fost învinsă de belgianca Ysaline Bonaventure (24 ani, 122 WTA), cu 6-1, 6-2, în doar 59 de minute.
Monica Niculescu (31 ani, 128 WTA) a abandonat după 52 de minute în meciul cu Olga Danilovic (18 ani, 118 WTA), la scorul de 4-4.
Niculescu şi Bara vor primi fiecare 1.005 dolari şi 14 puncte WTA.
Ana Bogdan va juca şi la dublu, alături de bulgăroaica Isabela Şinikova, contra perechii româno-elveţiene Andreea Mitu/Timea Bacsinszky.