14.5 C
Știri de ultima orăSportBaschet (m) / SCM „U“ Craiova a vrut, dar nu a putut să o încurce pe CSU Sibiu (VIDEO)

Echipa masculină de baschet SCM „U“ Craiova a pierdut, scor 59-75 (14-19, 15-18, 11-14, 19-24), partida susținută ieri seară, în Sala Polivalentă, în fața formației CSU Sibiu, contând pentru etapa a 9-a din Grupa Roșie a Ligii Naționale.
Alb-albaștrii nu au început prea bine meciul, au fost conduși tot timpul și au cedat primul sfert la cinci puncte diferență, scor 14-19.
Lucrurile au stat la fel în actul doi, cu mențiunea că băieții lui Aco Todorov au ratat cu și mai mare ușurință, Vlad Koreniuk ieșind din teren în fluierături, neavând nicio reușită. Sibienii au câștigat sfertul cu 18-15, iar tabela a indicat la pauză 29-37.
Sfertul trei a fost lamentabil, cu o droaie de aruncări aiurea din partea lui Mo Curry și cu puține recuperări sub panou, astfel că ardelenii l-au adjudecat cu 14-11. Ecartul s-a mărit la 11 puncte, tabela indicând 40-51.
„Partitura“ a rămas aceeași și la ultima „strigare“, deși jucătorii Craiovei au depus eforturi să reducă din diferență. Și sfertul patru s-a încheiat favorabil oaspeților, scor 19-24.

SCM „U“ Craiova încheie Top 6 cu un meci tot pe teren propriu, împotriva lui BC Timișoara, confruntarea fiind programată vineri, 5 aprilie, de la ora 19.00.