Liga I
Play-off, etapa 1:
Sâmbătă, 9 martie: CFR Cluj – Sepsi Sf. Gheorghe 3-1 (Țucudean ’1, Djokovic ’57, Deac ’90+3 – penalti).
Duminică, 10 martie: „U“ Craiova – Astra Giurgiu 1-0 (Koljic ’18).
Luni, 11 martie: FCSB – FC Viitorul 1-2 (Coman ’40 / Calcan ’15, Ianis Hagi ’65-penalti).
Clasament:
1. | CFR Cluj | 1 | 1 | 0 | 0 | 3:1 | 30 | |
2. | U Craiova | 1 | 1 | 0 | 0 | 1:0 | 26 | |
3. | FCSB | 1 | 0 | 0 | 1 | 1:2 | 25 | |
4. | Viitorul | 1 | 1 | 0 | 0 | 2:1 | 22 | |
5. | Astra | 1 | 0 | 0 | 1 | 0:1 | 21 | |
6. | Sepsi | 1 | 0 | 0 | 1 | 1:3 | 19 |
Etapa viitoare:
Vineri, 15 martie – ora 20.30: Sepsi Sf. Gheorghe – Universitatea Craiova.
Sâmbătă, 16 martie – ora 20.30: FC Viitorul – CFR Cluj.
Duminică, 17 martie – ora 20.30: Astra Giurgiu – FCSB.
Play-out, etapa 1:
Vineri, 8 martie: Dinamo – Dunărea Călărași 2-0 (Nistor ’24, Montini ’90+4).
Sâmbătă, 9 martie: FC Hermannstadt – Gaz Metan Mediaș 0-2 (Larie ’6, Rondon ’90+2 – penalti).
Duminică, 10 martie: Poli Iași – FC Voluntari 0-2 (Laidouni ’8, ’78 – penalti).
Luni, 11 martie: FC Botoșani – Concordia Chiajna 0-0.
Clasament:
7. | Mediaș | 1 | 1 | 0 | 0 | 2:0 | 19 | |
8. | Dinamo | 1 | 1 | 0 | 0 | 2:0 | 19 | |
9. | Botoșani | 1 | 0 | 1 | 0 | 0:0 | 19 | |
10. | Poli Iași | 1 | 0 | 0 | 1 | 0:2 | 17 | |
11. | Hermannstadt | 1 | 0 | 0 | 1 | 0:2 | 16 | |
12. | Voluntari | 1 | 1 | 0 | 0 | 2:0 | 14 | |
13. | Călărași | 1 | 0 | 0 | 1 | 0:2 | 12 | |
14. | Chiajna | 1 | 0 | 1 | 0 | 0:0 | 10 |
Etapa viitoare:
Sâmbătă, 16 martie – ora 13.00: Dunărea Călărași – Politehnica Iași.
Duminică, 17 martie – ora 17.30: Gaz Metan Mediaș – Dinamo București.
Luni, 18 martie – ora 18.00: Concordia Chiajna – FC Hermannstadt, ora 20.30: FC Voluntari – FC Botoșani.
.
Liga a II-a, etapa a 24-a
Sâmbătă, 9 martie: UTA Arad – ACS Poli Timişoara 2-1 (Miculescu ’53, Ciucur ’76 / Bilia ’3), ACS Energeticianul – FC Argeş 0-0, Metaloglobus Bucureşti – CS Mioveni 2-0 (Plămadă ’51, C. Herea ’90+3), Pandurii Târgu Jiu – Daco-Getica Bucureşti 0-2 (Nica ’43, Stănescu ’78), CS Baloteşti – Farul Constanţa 0-1 (Celestino ’57), Sportul Snagov – Dacia Unirea Brăila 1-0 (V. Lică ’26), ASU Poli Timișoara – Aerostar Bacău 1-2 (Ignea ’36 / A. Pop ’3, Ciocâlteu ’38).
Duminică, 10 martie: Academica Clinceni – Ripensia Timișoara 1-1 (C. Dumitru ’61 / I. Dumiter ’58), Luceafărul Oradea – Universitatea Cluj 1-3 (V. Pop ’10 / D. Pîrvulescu ’15, ’68, Gavra ’84), Chindia Târgovişte – Petrolul Ploieşti 0-0.
Clasament:
1. | Snagov | 24 | 17 | 4 | 3 | 40:16 | 55 | |
2. | ‘U’ Cluj | 24 | 16 | 5 | 3 | 53:16 | 53 | |
3. | Clinceni | 24 | 17 | 1 | 6 | 45:16 | 52 | |
4. | Chindia | 24 | 15 | 6 | 3 | 45:25 | 51 | |
5. | Petrolul | 24 | 15 | 5 | 4 | 46:20 | 50 | |
6. | FC Argeş | 24 | 12 | 6 | 6 | 36:21 | 42 | |
7. | Mioveni | 24 | 11 | 5 | 8 | 37:25 | 38 | |
8. | UTA Arad | 24 | 10 | 5 | 9 | 37:32 | 35 | |
9. | Energeticianul | 24 | 8 | 7 | 9 | 31:29 | 31 | |
10. | Pandurii | 24 | 8 | 5 | 11 | 38:39 | 29 | |
11. | Ripensia | 24 | 7 | 8 | 9 | 27:33 | 29 | |
12. | Metaloglobus | 24 | 8 | 4 | 12 | 20:44 | 28 | |
13. | Daco-Getica | 24 | 6 | 9 | 9 | 33:35 | 27 | |
14. | Bacău | 24 | 7 | 5 | 12 | 37:44 | 26 | |
15. | ASU Poli | 24 | 7 | 5 | 12 | 19:26 | 26 | |
16. | Oradea | 24 | 6 | 7 | 11 | 26:43 | 25 | |
17. | Farul | 24 | 7 | 2 | 15 | 31:45 | 23 | |
18. | Balotești | 24 | 6 | 4 | 14 | 23:45 | 22 | |
19. | ACS Poli | 24 | 3 | 5 | 16 | 20:48 | 14 | |
20. | Brăila | 24 | 2 | 6 | 16 | 19:61 | 12 |
.
Liga a III-a – seria 3, etapa a 17-a
Vineri, 8 martie: CSO Filiaşi – FC Pucioasa 4-3 (Sabin Lupu ’9, ’50, ’61, Răzvan Negrescu ’81 / Tiberiu Calofir ’76, ’90+2 – penalti, Florin Leţu ’82), Astra II – Sporting Roşiori 0-0, CSM Alexandria – Viitorul Domneşti 2-0 (Alexandru Fotescu ’9, Marius Terci ’73), FC Voluntari II – Atletic Bradu 3-1 (Mario Dumitru ’61, Eduard Dumitru ’72, Florin Bălan ’80 / Florin Costea ’15).
Sâmbătă, 9 martie: Unirea Bascov – „U“ Craiova II 0-0, Flacăra Horezu – Hermannstadt II 1-1 (Cristian Munteanu ’90+1 / Loren Niţă ’88), FCU Craiova – Municipal Braşov 3-0 (Claudiu Bălan ’54, Alexandru Raicea ’71, ’80), Turris Turnu Măgurele – Flacăra Moreni 5-1 (Alexandru Sălcianu ’24, ’61, Cristian Balgiu ’35 – penalti, Cristian Ciobanu ’74, Adrian Voicu ’87 / Alexandru Oaie ’77).
Clasament: 1. Turnu Măgurele 40 puncte (golaveraj 43-9), 2. FCU Craiova 34 (38-14), 3. Flacăra Horezu 34 (24-9), 4. Municipal Braşov 30 (33-23), 5. Alexandria 29 (33-17), 6. Astra II 29 (28-21), 7. FC Voluntari II 28 (27-18), 8. CSO Filiaşi 26 (26-26), 9. FC Pucioasa 24 (31-20), 10. Unirea Bascov 23 (23-21), 11. „U“ Craiova II 19 (30-26), 12. Hermannstadt II 16 (22-35), 13. Flacăra Moreni 16 (14-27), 14. Sporting Roşiori 15 (21-31), 15. Atletic Bradu 14 (17-38), 16. Viitorul Domneşti 0 (10-85).
.
Liga a IV-a Dolj
Etapa a 22-a: sâmbătă, 9 martie: Vânătorul Desa – Unirea Amărăştii de Jos 2-2, Recolta Ostroveni – UT Dăbuleni 1-6, Progresul Segarcea – Jiul Podari 1-2, Unirea Vela – Victoria Pleniţa 2-6, Metropolitan Işalniţa – Flacăra Moţăţei 6-2, Tractorul Cetate – CS Cârcea 1-0. Meciul Dunărea Calafat – Danubius Bechet a fost amânat pentru 20 martie.
Clasament: 1. Dunărea Calafat 48 puncte (golaveraj 59-28), 2. Tractorul Cetate 45 (67-31), 3. CS Cârcea 43 (71-34), 4. Metropolitan Işalniţa 43 (65-40), 5. Jiul Podari 42 (68-30), 6. UT Dăbuleni 39 (62-35), 7. Danubius Bechet 34 (65-47), 8. Vânătorul Desa 30 (51-48), 9. Victoria Pleniţa 27 (52-63), 10. Amărăştii de Jos 26 (37-52), 11. Progresul Segarce 21 (45-69), 12. Recolta Ostroveni 19 (46-77), 13. Flacăra Moţăţei 8 (26-74), 14. Unirea Vela 6 (26-112).