13.1 C
Știri de ultima orăSportTenis / Sârbul Djere a câştigat primul său titlu ATP, la Rio de Janerio

Tenis / Sârbul Djere a câştigat primul său titlu ATP, la Rio de Janerio

Tenismanul sârb Laslo Djere, numărul 90 mondial, a câştigat turneul ATP de la Rio de Janeiro, dotat cu premii totale de 1.786.690 dolari, după ce l-a învins, duminică, în finală pe tânărul canadian Felix Auger-Aliassime (18 ani), cu 6-3, 7-5, informează Agerpres. Djere şi-a trecut în palmares primul său titlu ATP, după două ore de joc.
Sârbul de 23 de ani a disputat prima sa finală, iar de astăzi ocupă locul 37 în clasamentul mondial, cea mai bună clasare din carieră.
Auger-Aliassime, care nu a reuşit să devină cel mai tânăr jucător care câştigă un turneu de categoria ATP-500, record deţinut de germanul Alexander Zverev pe când avea 19 ani, a urcat pe locul 60 în clasamentul ATP.