Volei / Dinamo a venit cu pretenții, dar Craiova a supus-o (FOTO, VIDEO)

Echipa masculină de volei SCM „U“ Craiova a reușit o victorie importantă sâmbătă seară, în Sala Polivalentă din Bănie, împotriva rivalei Dinamo București, într-o confruntare din etapa a 18-a a Diviziei A1. A fost 3-1 pentru alb-albaștri, la capătul unui meci cu răsturnări de situație și cu evoluții duse la extrem. Primul set a fost adjudecat de „câini“, scor 25-23, la capătul unei evoluții oscilante din partea jucătorilor gazdă, care s-au dovedit și neglijenți la ultimelepuncte. A urmat trezirea pentru băieții lui Dan Pascu, care au controlat categoric setul doi și l-au câștigat la 19. Apoi a venit un set „nebun“. Dinamo a pornit ca din pușcă, a avut la un moment dat opt puncte avans (6-14), însă craiovenii au strâns rândurile și au dat dovadă de un caracter puternic, au egalat la 18, apoi au muncit din greu să se desprindă, izbânda venind la scorul de 28-26. Pe fondul unui moral excelent, SCM „U“ Craiova a fost stăpână în setul patru, pe care și l-a adjudecat la 16.

Dănuț Pascu a mizat în acest meci pe: Laurențiu Lică, Rusmir Halilovic, Răzvan Olteanu, Ștefan Lupu, Aleksandar Milivojevic, Filip Sestan, Facundo Imhoff și Neven Majstorovic (L).

Pentru galerie foto, click aici.

Celelalte rezultate înregistrate sâmbătă, în etapa a 18-a: U Cluj – Unirea Dej 2-3, ACSVM Zalău – CSM București 3-2, Știința Baia Mare – Câmpia Turzii 3-1. Arcada Galați a stat.

11. Piatra Neamț  10 0 10 2:30 0

Etapa viitoare (2 martie): Câmpia Turzii – SCM „U“ Craiova, Arcada Galați – Unirea Dej, Dinamo București – ACSVM Zalău, Steaua București – Știința Baia Mare.

Fetele au terminat pe 6 campionatul regular

La rândul lor, voleibalistele de la SCM „U“ Craiova au pierdut sâmbătă, în deplasare, la CSU Sibiu, scor 0-3 (13-25, 17-25, 15-25), partida contând pentru etapa a 18-a din Divizia A2 Vest. În urma acestui rezultat, craiovencele au încheiat campionatul regular pe locul 6, cu 23 de puncte, și s-au calificat în play-off-ul de promovare în Divizia A1. Antrenorul Lucian Zlotea a rulat întreg lotul de jucătoare.

În etapa 1 din play-off, programată pentru 2 martie, SCM „U“ Craiova va evolua în deplasare, la CSU Oradea.