24.8 C
Știri de ultima orăSportSimona Halep o va avea ca adversară pe Eugenie Bouchard, în primul tur al turneului WTA Dubai

Jucătoarea română de tenis Simona Halep o va întâlni pe Eugenie Bouchard în runda a doua a turneului WTA de la Dubai (Emiratele Arabe Unite), dotat cu premii totale de 2.828.000 dolari, după ce reprezentanta Canadei a dispus, duminică, de Vera Lapko (Belarus), cu 6-3, 6-4, scrie Agerpres.

Halep, a treia favorită a competiţiei, are 3-1 în meciurile directe cu Bouchard, care a câştigat singura confruntare în 2014 în semifinale la Wimbledon, cu 7-6 (5), 6-2. Simona s-a impus în 2014 în optimi la Indian Wells, cu 6-2, 1-6, 6-4, şi la Turneul Campioanelor, cu 6-2, 6-3, iar anul trecut a învins-o în turul secund la Australian Open, cu 6-2, 6-2.

Pe tabloul principal se mai află şi Mihaela Buzărnescu, ea urmând să joace în primul tur cu americanca Sofia Kenin.

Letona Anastasija Sevastova, cap de serie numărul 10 la Dubai, a fost întrecută în primul tur de taiwaneza Su-Wei Hsieh, cu 6-4, 6-2.

Alte rezultate înregistrate duminică în primul tur:
Kristina Mladenovic (Franţa) – Fatma Al Nabhani (Oman) 6-1, 6-1
Garbine Muguruza (Spania/N.12) – Daiana Iastremska (Ucraina) 4-6, 6-3, 6-3
Saisai Zheng (China) – Ajla Tomljanovic (Australia) 6-2, 4-6, 7-5
Lesia Ţurenko (Ucraina) – Iulia Putinţeva (Kazahstan) 6-3, 2-0 (abandon Putinţeva)
Belinda Bencic (Elveţia) – Lucie Hradecka (Cehia) 6-4, 7-6 (8/6)
Ivana Jorovic (Serbia) – Sara Errani (Italia) 4-6, 6-4, 6-2
Aleksandra Sasnovici (Belarus) – Ekaterina Makarova (Rusia) 0-6, 7-5, 6-4
Alizé Cornet (Franţa) – Timea Babos (Ungaria) 6-4, 6-3
Viktoria Kuzmova (Slovacia) – Bernarda Pera (SUA) 7-6 (7/2), 7-6 (7/3)
Daria Kasatkina (Rusia/N.11) – Magdalena Frech (Polonia) 6-3, 3-6, 6-4