12 C
Știri de ultima orăSportBaschetbaliştii, solicitaţi în Cupă. UPDATE: Înfrângere la limită în Ardeal

Baschetbaliştii, solicitaţi în Cupă. UPDATE: Înfrângere la limită în Ardeal

UPDATE:

Formaţia CSM Mediaş s-a impus în primul meci susţinut în compania SCM „U“ Craiova, scor 88-86 (22-20, 18-17, 25-22, 23-27), din turul trei al Cupei României.

SCM „U“ Craiova: Koreniuk (20 puncte), Troupe (12), Fraseniuc (4), Gajovic (17), Radukic (4), Mijajlovic (23), Casale, B. Popa (3), Boone (3), Ionescu. Antrenor: Aleksander Todorov, Asistenți: Dan Ioan, Cătălin Gârleanu.

Returul va avea loc marți, 12.02.2019, de la ora 19.00, în Sala Polivalentă.

………

Ştire iniţială:

Echipa masculină de baschet SCM „U“ Craiova întâlneşte astăzi, de la ora 18.00, în Ardeal, formaţia CSM Mediaş, într-o partidă contând pentru manşa întâi din faza optimilor de finală ale Cupei României. Gruparea din Bănie porneşte favorită, fiind ocupantă a poziţiei a treia din Top 6, în timp ce Mediaş se regăseşte pe locul cinci (penultimul) din Grupa Galbenă, având trei înfrângeri din tot atâtea meciuri. Ardelenii au mai susţinut până acum două meciuri în Cupa României, ajungând în optimi după ce au eliminat pe CSM VKSC Miercurea Ciuc (94-78 – în deplasare şi 91-78 – acasă) și pe CSO Voluntari (80-95 – în deplasare şi 93-76 – acasă). Meciul retur se va juca marţi, 12 februarie, în Bănie.
De menţionat că astăzi se vor desfăşura şi trei partide retur din optimi, după ce meciurile tur s-au disputat săptămâna trecută. Iată distribuţia: ora 18.00: SCM Timișoara – CSM Sighetu Marmației (în tur 84-57), BCMU Pitești – CSM Târgu Mureș (în tur 99-72); ora 19.00: Dinamo București – Athletic Constanța (în tur 97-61).
Cele patru echipe care vor reuși să depășească faza optimilor se vor califica în sferturile de finală, acolo unde vor intra în competiție și U-BT Cluj (deținătoarea trofeului), CSM CSU Oradea (finalistă), BC CSU Sibiu și Steaua București. Sferturile de finală se vor disputa, de asemenea, în sistem tur-retur, în perioada 13-20 martie, iar învingătoarele vor avansa în Final Four-ul programat pentru 17-18 aprilie.