14 C
joi, 18 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbal / Cipru U18 - România U18, scor 1-1, într-un joc amical. Alex Sîrbu a fost titular

Fotbal / Cipru U18 – România U18, scor 1-1, într-un joc amical. Alex Sîrbu a fost titular

Reprezentativa Under 18 a României a obținut același scor ca naționala U16, în partida disputată astăzi în compania Ciprului, 1-1, informează FRF. Meciul tricolorilor mai mari s-a desfășurat la Paralimni. Ciprioții au deschis scorul în minutul 35, prin Kakoules, după ce câteva minute mai devreme, Papp apărase o lovitură de la 11 metri. Golul egalizator a fost înscris de Mitruscsak (’83).
România U18: Papp – Alex Sîrbu / „U“ Craiova (’85, Sumlea), Telcean (’85, Nedelcu), Boloca, Dumitrescu (’80, Fica) – Vraciu (’46, Vaida), Negrean (’80, Chiorean) – Atanase, Mitrea (’66, Hagiu), Marrone (’66, Enache) – Mitruscsak. Antrenor: Laurențiu Roșu.
„În acest cantonament am convocat jucători noi, să îi vedem în meciuri internaționale. Ne aflăm într-o perioadă de pregătire, așa că trebuie să verificăm la ce nivel fizic sunt jucătorii în momentul de față”, a declarat selecționerul U18, Laurențiu Roșu, înaintea acestei „duble“.
Cea de-a doua partidă dintre cele două selecționate de juniori este programată joi, 7 februarie, de la ora 15.00.

În toamnă încep calificările la EURO 2020

Tricolorii vor debuta în preliminariile Campionatului European Under 19 în luna octombrie, împotriva Spaniei, Serbiei și Lituaniei. Partidele se vor desfășura în Serbia, în perioada 8-14 octombrie, conform următorului program:
8 octombrie 2019: Spania – Lituania, România – Serbia
11 octombrie 2019: Spania – România, Serbia – Lituania
14 octombrie 2019: Spania – Serbia, Lituania – România
La Turul de Elită, programat în luna martie a anului 2020, se califică primele două clasate în cele 13 grupe și cel mai bun loc trei, cărora li se alătură Portugalia.
La Campionatul European Under 19, care se va disputa în luna iulie a anului 2020, se vor califica cele șapte câștigătoare ale grupelor împreună cu țara gazdă, Irlanda de Nord.