Acasă Sport Serena Williams a fost eliminată, în sferturile de finală ale Openului Australiei....

Serena Williams a fost eliminată, în sferturile de finală ale Openului Australiei. Karolina Pliskova merge mai departe

După ce a trecut de Simona Halep, fosta lideră mondială a cedat în fata Karolinei Pliskova. Cehoaica a câștigat primul set cu 6-4, l-a pierdut la mare luptă pe al doilea cu același scor, iar în decisiv a triumfat uluitor, cu 7-5, după ce a fost condusă cu 5-1 și a salvat 4 mingi de meci.
Meciul a durat două ore și 12 minute.
În semifinale, Karolina Pliskova o va întâlni pe Naomi Osaka, învingătoare, după doar o oră și 10 minute, în fața ucrainenei Elina Svitolina, 6-4, 6-1.
Japoneza de 21 de ani este în acest moment lideră mondială, devansând-o pe cehoaica Petra Kvitova, care o detronase, marți, pe Simona Halep.
În cealaltă semifinală de la Melbourne, Petra Kvitova se va duela cu revelația ediției, americanca Daniele Rose Collins.

Face parte din echipa Gazeta de Sud din 1996. În prezent este redactor şi editor on-line, ceea ce înseamnă că este informată cu privire la tot ce se întâmplă important în ţară şi în lume. Este o fire veselă şi sociabilă, iubeşte oamenii şi îşi iubeşte meseria.