11.2 C
miercuri, 24 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportHandbal (f) / Franţa a câştigat în premieră titlul european. România a încheiat pe patru

Selecţionata Franţei a câştigat în premieră titlul continental, după ce a învins formaţia Rusiei cu scorul de 24-21 (13-12), ieri seară, la Paris, în finala Campionatului European de handbal feminin din Franţa, informează Agerpres. „Les Bleues“, campioanele mondiale en titre, aveau trei medalii de bronz la Europene, în timp ce Rusia, campioana olimpică en titre, avea o medalie de argint şi două de bronz la Europene, după ce a pierdut finala din 2006. Titlul continental aduce Franţei şi calificarea la Jocurile Olimpice de la Tokyo, din 2020.

Rusia: Ana Sedoikina (10 mingi parate), Kira Trusova – Iulia Managarova (1 gol), Marina Sudakova, Ana Kocetova, Irina Snopova, Iaroslava Frolova, Elizaveta Malaşenko, Daria Dmitrieva (5), Ana Viahireva (7), Ksenia Makeeva (1), Maia Petrova (1), Antonina Skorobogatcenko, Ana Sen (3), Polina Kuzneţova (2 goluri), Daria Samohina (1). Selecţioner: Evgheni Trefilov.

Franţa: Laura Glauser (4 mingi parate), Amandine Leynaud (8 mingi parate) – Pauline Coatanea (1), Manon Houette (2), Camille Ayglon Saurina (2), Paulette Foppa, Gnonsiane Niombla (1), Orlane Kanor (2), Beatrice Edwige (2), Allison Pineau (2), Astride Ngouan, Grace Zaadi (2), Estelle Nze Minko (4), Alexandra Lacrabere (7), Siraba Dembele Pavlovic, Laura Flippes. Selecţioner: Olivier Krumbholz.

Tricolorele au pierdut finala mică în fața Olandei

Naționala României de handbal feminin a terminat pe a patra poziție Campionatul European din Franța, după ce a fost învinsă de Olanda, scor 20-24 (8-15), în finala mică a competiţiei. România a egalat a doua cea mai bună participare a sa la un Campionat European, terminând pe locul al patrulea și în 2000, când a găzduit competiția.

România: Denisa Dedu (10 mingi parate), Yuliya Dumanska (3 mingi parate) – Laura Chiper (3 goluri), Aneta Udriştioiu, Melinda Geiger (2), Ana-Maria Dragut, Cristina Laslo (2), Mădălina Zamfirescu (2), Eliza Buceschi (2), Crina Pintea (1), Raluca Băcăoanu, Gabriela Perianu (2), Bianca Bazaliu, Cristina Florică, Valentina Ardean-Elisei (6). Selecţioner: Ambros Martin.

Olanda: Tess Wester (14 mingi apărate) – Debbie Bont (1), Angela Malestein (4), Charris Rozemalen, Merel Freriks, Kelly Dulfer (1), Estavana Polman (7), Nycke Groot (5), Delaila Amega, Maura Visser, Lois Abbingh (4), Laura van der Heijden (1), Inger Smits (1), Lynn Knippenborg (1). Selecţioner: Helle Thomsen.

Crina Pintea a primit trofeul pentru cel mai bun pivot al Campionatului European.