17.8 C
Știri de ultima orăSportHandbal (f) / România a debutat cu dreptul la EURO 2018, 31-28 cu Cehia

Handbal (f) / România a debutat cu dreptul la EURO 2018, 31-28 cu Cehia

Naţionala feminină de handbal a României a debutat cu dreptul la Campionatul European de handbal feminin – EHF EURO 2018 din Franţa, 31-28 (17-11) cu Cehia, sâmbătă seara, la Brest, în Grupa D a competiţiei, informează Agerpres. Tricolorele au reuşit să îşi ia revanşa după ce echipa Cehiei a eliminat România din optimile de finală ale Campionatului Mondial din 2017.
România a început excelent jocul şi a condus cu 6-1 (‘9), diferenţa a crescut la şapte goluri, 16-9 (’26), la pauză diferenţa fiind de şase goluri, 17-11. Ecartul maxim a fost de opt goluri, 21-13 (37), 22-14 (38) şi 23-15 (39), dar apoi Cehia s-a apropiat tot mai mult pe tabelă, pe fondul unei scăderi în joc din partea jucătoarelor antrenate de Ambros Martin. Astfel, în minutul 56, diferenţa era de doar două goluri, 28-26, pentru România, care a gestionat bine finalul, câştigând cu 31-28.

România: Yuliya Dumanska (13 mingi salvate), Denisa Dedu (1) – Laura Chiper (1 gol), Aneta Udriştioiu (3), Melinda Geiger (1), Ana-Maria Drăguţ (2), Gabriela Perianu, Cristina Laslo, Eliza Buceschi (9), Crina Pintea (5), Raluca Băcăoanu (1), Cristina Neagu (8), Cristina Florică (1), Valentina Ardean Elisei. Selecţioner: Ambros Martin.

Cehia: Petra Kudlackova (4 mingi salvate), Lucie Satrapova (2) – Jana Knedlikova (4), Sara Kovarova (3), Helena Rysankova, Kristyna Mika (2), Iveta Luzumova (5), Jana Sustakova (3), Dominika Zachova, Marketa Jerabkova (4), Veronika Mala (5), Sarka Marcikova, Petra Adamkova (1), Kamila Kordovska (1), Veronika Mikulaskova. Selecţioner: Jan Basny.

Au arbitrat: Karina Christiansen, Line Hesseldahl Hansen (Danemarca).

Supervizor EHF: Robert Dujardin (Franţa), observator EHF: Dragan Nacevski (Macedonia).

În celălalt meci al grupei, Germania a învins surprinzător Norvegia cu scorul de 33-32.

În următoarele partide, România va juca luni, 3 decembrie, cu Germania, de la ora 19.00, iar Cehia va înfrunta Norvegia (22.00).