8 C
Știri de ultima orăSportLuptătorii Olteniei au făcut treabă bună la Târgu Jiu. Vezi rezultatele de la Cupa României!

Sala Sporturilor din Târgu Jiu a găzduit weekendul trecut Cupa României de lupte greco-romane, lupte libere, lupte feminine – cadeți, competiţie care a avut la start 250 de sportivi reprezentând 43 de cluburi. Grupările din Bănie au fost şi ele prezente şi au marcat participarea cu medalii.
Astfel, Universitatea Craiova a aliniat trei sportivi şi a obţinut locul doi prin Alisa Bora la categoria 40 kg şi locul doi prin Alin Piroi la categoria 92 kg, în timp ce Ştefi Bora a încheiat pe poziţia a cincea la categoria 51 kg.
Două podiumuri au prins şi sportivii cu dublă legitimare la LPS ,,Petrache Triscu” Craiova / CSM Craiova: Ana Maria Cristescu a terminat pe locul 3 la categoria 49 kg, iar Codruț Lăzărică a fost pe trei la 51 kg.

Din Oltenia au mai participat următorii: Alexandru Beşliu (locul 1 la 110 kg, Pandurii Târgu Jiu), Eduard Popescu (locul 3 la 110 kg, Pandurii), Dănuţ Goşa (locul 3 la 65 kg, CSS Severin), Alin Smedescu (locul 3 la 65 kg, CSS Slatina), Ciprian Vlădescu (locul 4 la 71 kg, CSS Râmnicu Vâlcea), Mihai Fulga (locul 5 la 71 kg, LPS Slatina), Valentin Panait (locul 5 la 80 kg, CSM Slatina), Andrei Barbu (locul 2 la 92 kg, CSM Slatina), Răzvan Neague (locul 3 la 92 kg, LPS Slatina), David Bănică (locul 3 la 110 kg, LPS Slatina).