Liga I, etapa a 12-a
Vineri, 19 octombrie: FC Voluntari – Concordia Chiajna 4-0 (Armas ’22, Gadze ’33, Căpățână ’46, Kabasele ’89), CFR Cluj – Poli Iași 1-0 (Mureșan ’19);
Sâmbătă, 20 octombrie: AFC Hermannstadt – Astra Giurgiu 0-2 (Llullaku ’60 – penalti, Erico ’74), FC Viitorul – Sepsi Sf. Gheorghe 2-3 (Luchin ’13, T. Băluță ’82 / Drăghici ’7, Mensah ’67, Tandia ’86);
Duminică, 21 octombrie: Gaz Metan Mediaș – AFC Botoșani 1-2 (Yazalde ’18 / Golofca ’73, J. Rodriguez ’89 – penalti), „U“ Craiova – FCSB 2-1 (Koljic ’50, Fedele ’72 / Kelic ’8 – autogol);
Luni, 22 octombrie – ora 21.00: Dinamo – Dunărea Călărași.
Clasament:
1. | CFR Cluj | 12 | 6 | 5 | 1 | 14:8 | 23 | |
2. | FCSB | 12 | 6 | 3 | 3 | 25:13 | 21 | |
3. | Astra Giurgiu | 12 | 5 | 5 | 2 | 16:8 | 20 | |
4. | Mediaș | 12 | 6 | 2 | 4 | 15:17 | 20 | |
5. | „U“ Craiova | 12 | 5 | 4 | 3 | 20:11 | 19 | |
6. | Sepsi | 12 | 5 | 4 | 3 | 14:9 | 19 | |
7. | Viitorul | 12 | 6 | 1 | 5 | 14:14 | 19 | |
8. | Botoșani | 12 | 3 | 6 | 3 | 16:15 | 15 | |
9. | Călărași | 11 | 3 | 5 | 3 | 11:12 | 14 | |
10. | Iași | 12 | 4 | 2 | 6 | 11:17 | 14 | |
11. | Chiajna | 12 | 4 | 2 | 6 | 10:19 | 14 | |
12. | Dinamo | 11 | 3 | 2 | 6 | 12:19 | 11 | |
13. | Hermannstadt | 12 | 2 | 2 | 8 | 9:16 | 8 | |
14. | Voluntari | 12 | 1 | 5 | 6 | 13:22 | 8 |
.
Liga a II-a, etapa a 13-a
Joi, 18 octombrie: Ripensia Timișoara – Universitatea Cluj 1-1 (Dumiter ’90+1 / Goga ’41);
Sâmbătă, 20 octombrie: CS Mioveni – Luceafărul Oradea 2-1 (Gunie ’80, Burnea ’84 / Ţîră ’25), ACS Poli Timişoara – ASU Poli Timișoara 1-2 (Melinte ’13 / Mera ’66, Bozian ’71), UTA Arad – ACS Energeticianul 1-1 (A. Manea ’85 / R. Enache ’39), Sportul Snagov – Metaloglobus Bucureşti 3-0 (D. Buia ’28, Dănălache ’43, L. Ion ’90+3), CS Baloteşti – Pandurii Târgu Jiu 2-1 (V. Mihai ’10, A. Stoica ’30 / Nsiah ’13), Dacia Unirea Brăila – Aerostar Bacău 3-3 (Bebey ’37, Adăscăliţei ’56, Niţă ’74 / Buhăcianu ‘2, Vraciu ’39, ’82), Academica Clinceni – Chindia Târgovişte 0-1 (Cherchez ’40);
Duminică, 21 octombrie: Farul Constanţa – FC Argeş 3-1 (Moise ’39, ’66, Jallow ’57 / Barbu ’26), Daco-Getica Bucureşti – Petrolul Ploieşti 1-2 (Voicu ’40 / Arnăutu ‘8, 75).
Clasament:
1. | Snagov | 13 | 9 | 3 | 1 | 23:8 | 30 | |
2. | Târgoviște | 13 | 9 | 2 | 2 | 26:14 | 29 | |
3. | Clinceni | 13 | 9 | 0 | 4 | 30:8 | 27 | |
4. | Petrolul | 13 | 8 | 2 | 3 | 27:11 | 26 | |
5. | FC Argeş | 13 | 7 | 4 | 2 | 20:10 | 25 | |
6. | ‘U’ Cluj | 13 | 7 | 3 | 3 | 27:13 | 24 | |
7. | Mioveni | 13 | 7 | 2 | 4 | 20:10 | 23 | |
8. | Pandurii | 13 | 6 | 3 | 4 | 27:19 | 21 | |
9. | Energeticianul | 13 | 6 | 3 | 4 | 22:16 | 21 | |
10. | UTA Arad | 13 | 6 | 2 | 5 | 22:17 | 20 | |
11. | ASU Poli | 13 | 6 | 2 | 5 | 13:12 | 20 | |
12. | Daco-Getica | 13 | 3 | 6 | 4 | 19:22 | 15 | |
13. | Metaloglobus | 13 | 4 | 2 | 7 | 11:26 | 14 | |
14. | Ripensia | 13 | 3 | 4 | 6 | 17:25 | 13 | |
15. | Farul | 13 | 4 | 1 | 8 | 20:29 | 13 | |
16. | Oradea | 13 | 3 | 3 | 7 | 16:27 | 12 | |
17. | Balotești | 13 | 3 | 2 | 8 | 13:27 | 11 | |
18. | Bacău | 13 | 2 | 3 | 8 | 16:30 | 9 | |
19. | ACS Poli | 13 | 1 | 2 | 10 | 12:30 | 5 | |
20. | Brăila | 13 | 0 | 5 | 8 | 11:38 | 5 |
.
Liga a III-a – seria 3, etapa a 9-a
Vineri, 19 octombrie: CSO Filiaşi – Municipal Braşov 2-4 (Claudiu Ghighilicea ’20, Daniel Unguru ’30 / Alexandru Avram ’17, ’42, Răzvan Damian ’75, Horia Popa ’82), CSM Alexandria – FC Pucioasa 2-0 (Adrian Moldovan ’84, Mihai Vintilă ’88), Astra II – FC Voluntari II 0-6 (Viorel Brocea ’18, ’87, Omar Kassabji ’30, Cezar Trandafirescu ’45, Mario Dumitru ’59, Florin Bălan ’90+2 – penalti), Hermannstadt II – Viitorul Domneşti 5-0 (Andrei Pop ’16, Bogdan Popescu ’20, Cătălin Tineriu ’60, ’71, Robert Bratu ’90);
Sâmbătă, 20 octombrie: Flacăra Horezu – Turris Turnu Măgurele 1-0 (Radu Georgescu ’25), Sporting Roşiori – Flacăra Moreni 1-0 (Alexandru Scumpu ’81), Unirea Bascov – FCU Craiova 0-2 (Claudiu Bălan ’15, Ezaki Chihiro ’32);
Duminică, 21 octombrie: „U“ Craiova II – Atletic Bradu 0-1 (Cristi Tănase ’3).
Clasament: 1. Flacăra Horezu 20 puncte (golaveraj 15-4), 2. Municipal Braşov 19 (14-8), 3. Turnu Măgurele 18 (17-5), 4. Unirea Bascov 18 (16-6), 5. FC Voluntari II 16 (14-9), 6. CSO Filiaşi 16 (14-13), 7. FCU Craiova 14 (12-7), 8. Astra II 14 (16-12), 9. FC Pucioasa 13 (12-10), 10. „U“ Craiova II 12 (22-12), 11. CSM Alexandria 11 (15-12), 12. Hermannstadt II 12 (18-16), 13. Sporting Roşiori 8 (14-18), 14. Atletic Bradu 7 (7-19), 15. Flacăra Moreni 1 (2-15), 16. Viitorul Domneşti 0 (4-46).
.
Liga a IV-a Dolj, etapa a 11-a
Sâmbătă, 20 octombrie: Unirea Amărăştii de Jos – Progresul Segarcea 4-1, UT Dăbuleni – Jiul Podari 2-0, Danubius Bechet – Unirea Vela 6-1, Dunărea Calafat – Metropolitan Işalniţa 2-0, Flacăra Moţăţei – Vânătorul Desa 1-1, CS Cârcea – Recolta Ostroveni 5-2;
Duminică, 21 octombrie: Victoria Pleniţa – Tractorul Cetate 2-2.
Clasament: 1. Dunărea Calafat 28 puncte (golaveraj 35-12), 2. Tractorul Cetate 22 (30-17), 3. Metropolitan Işalniţa 20 (28-20), 4. Amărăştii de Jos 20 (25-20), 5. Jiul Podari 19 (33-15), 6. UT Dăbuleni 19 (33-24), 7. CS Cârcea 18 (38-22), 8. Vânătorul Desa 18 (29-24), 9. Danubius Bechet 17 (31-23), 10. Progresul Segarcea 9 (20-34), 11. Victoria Pleniţa 8 (18-35), 12. Recolta Ostroveni 7 (19-36), 13. Flacăra Moţăţei 6 (12-29), 14. Unirea Vela 4 (11-51).