6.2 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportBox / Adrian Florea şi Alexandra Gheorghe, medaliaţi cu argint la CE de cadeţi

Box / Adrian Florea şi Alexandra Gheorghe, medaliaţi cu argint la CE de cadeţi

Pugiliştii români Adrian Florin Preda (categoria 54 kg) şi Alexandra Ana Maria Gheorghe (categoria 54 kg) au obţinut medaliile de argint, ieri seară, la Campionatele Europene de box pentru cadeţi de la Anapa (Rusia), informează Agerpres. Preda a fost învins în finală de rusul Hunkerhan Tiulemeşev, la puncte, cu 5-0. În turneul feminin, Alexandra Gheorghe a fost întrecută în finala cat. 54 kg de irlandeza Ellie Mai Gartland, tot la puncte (decizie 5-0).
Bilanţul României la Anapa a fost completat de medaliile de bronz cucerite de Ecaterina Dănileţ, la cat. 60 kg, şi Petronela Georgiana Schinte, la cat. 80 kg.
România a participat cu 19 pugilişti la Europenele de cadeţi, obţinând patru medalii şi locul 10 în clasamentul pe puncte.