Programul / rezultatele meciurilor de la Campionatul Mondial:
Finala mare:
duminică, 15 iulie: Franța – Croația 4-2.
Finala mică:
sâmbătă: Belgia – Anglia 2-0
Semifinale:
10 iulie: Franța – Belgia 1-0;
11 iulie: Anglia – Croația 1-2 după prelungiri (1-1 î timpul regulamentar).
Sferturi de finală:
vineri, 6 iulie: Uruguay – Franţa 0-2, Brazilia – Belgia 1-2.
sâmbătă, 7 iulie: Suedia – Anglia 0-2, Rusia – Croaţia 5-6 (1-1 în timpul regulamentar, 2-2 după reprizele suplimentare, 3-4 la penaltiuri).
Optimi de finală:
30 iunie: Franţa – Argentina 4-3, Uruguay – Portugalia 2-1;
1 iulie: Spania – Rusia 4-5 (1-1 în timpul regulamentar, 3-4 la penaltiuri), Croaţia – Danemarca 4-3 (1-1 în timpul regulamentar, 3-2 la penaltiuri);
2 iulie: Brazilia – Mexic 2-0, Belgia – Japonia 3-2;
3 iulie: Suedia – Elveţia 1-0, Columbia – Anglia 4-5 (1-1 în timpul regulamentar, 3-4 la penaltiuri).
.
Faza grupelor:
Grupa A: etapa 1: Rusia – Arabia Saudită 5-0, Egipt – Uruguay 0-1; etapa a 2-a: Rusia – Egipt 3-1; Uruguay – Arabia Saudită 1-0; etapa a 3-a: Uruguay – Rusia 3-1, Arabia Saudită – Egipt 2-1.
Clasament:
1. | Uruguay | 3 | 3 | 0 | 0 | 5:0 | 9 | |
2. | Rusia | 3 | 2 | 0 | 1 | 8:4 | 6 | |
3. | Arabia Saudită | 3 | 1 | 0 | 2 | 2:7 | 3 | |
4. | Egipt | 3 | 0 | 0 | 3 | 2:6 | 0 |
.
Grupa B: etapa 1: Maroc – Iran 0-1, Portugalia – Spania 3-3; etapa a 2-a: Portugalia – Maroc 1-0, Iran – Spania 0-1; etapa a 3-a: Spania – Maroc 2-2, Iran – Portugalia 1-1.
Clasament:
Grupa C: etapa 1: Franţa – Australia 2-1, Peru – Danemarca 0-1; etapa a 2-a: Danemarca – Australia 1-1, Franța – Peru 1-0; etapa a 3-a: Danemarca – Franța 0-0, Australia – Peru 0-2.
Clasament:
1. | Franţa | 3 | 2 | 1 | 0 | 3:1 | 7 | |
2. | Danemarca | 3 | 1 | 2 | 0 | 2:1 | 5 | |
3. | Peru | 3 | 1 | 0 | 2 | 2:2 | 3 | |
4. | Australia | 3 | 0 | 1 | 2 | 2:5 | 1 |
.
Grupa D: etapa 1: Argentina – Islanda 1-1, Croaţia – Nigeria 2-0; etapa a 2-a: Argentina – Croația 0-3, Nigeria – Islanda 2-0; etapa a 3-a: Islanda – Croația 1-2, Nigeria – Argentina 1-2.
Clasament:
1. | Croaţia | 3 | 3 | 0 | 0 | 7:1 | 9 | |
2. | Argentina | 3 | 1 | 1 | 1 | 3:5 | 4 | |
3. | Nigeria | 3 | 1 | 0 | 2 | 3:4 | 3 | |
4. | Islanda | 3 | 0 | 1 | 2 | 2:5 | 1 |
.
Grupa E: etapa 1: Costa Rica – Serbia 0-1, Brazilia – Elveția 1-1; etapa a 2-a: Brazilia – Costa Rica2-0, Serbia – Elveția 1-2; etapa a 3-a: Serbia – Brazilia 0-2, Elveția – Costa Rica 2-2.
Clasament:
1. | Brazilia | 3 | 2 | 1 | 0 | 5:1 | 7 | |
2. | Elveţia | 3 | 1 | 2 | 0 | 5:4 | 5 | |
3. | Serbia | 3 | 1 | 0 | 2 | 2:4 | 3 | |
4. | Costa Rica | 3 | 0 | 1 | 2 | 2:5 | 1 |
.
Grupa F: etapa 1: Germania – Mexic 0-1, Suedia – Coreea de Sud 1-0; etapa a 2-a: Coreea de Sud – Mexic 1-2, Germania – Suedia 2-1; etapa a 3-a: Mexic – Suedia 0-3, Coreea de Sud – Germania 2-0.
Clasament:
1. | Suedia | 3 | 2 | 0 | 1 | 5:2 | 6 | |
2. | Mexic | 3 | 2 | 0 | 1 | 3:4 | 6 | |
3. | Coreea de Sud | 3 | 1 | 0 | 2 | 3:3 | 3 | |
4. | Germania | 3 | 1 | 0 | 2 | 2:4 | 3 |
.
Grupa G: etapa 1: Belgia – Panama 3-0, Tunisia – Anglia 1-2; etapa a 2-a: Belgia – Tunisia 5-2, Anglia – Panama 6-1; etapa a 3-a: Anglia – Belgia 0-1, Panama – Tunisia 1-2.
Clasament:
Clasament:
.
Grupa H: etapa 1: Columbia – Japonia 1-2, Polonia – Senegal 1-2; etapa a 2-a: Japonia – Senegal 2-2, Polonia – Columbia 0-3; etapa a 3-a: Senegal – Columbia 0-1, Japonia – Polonia 0-1.
Clasament:
1. | Columbia | 3 | 2 | 0 | 1 | 5:2 | 6 | |
2. | Japonia | 3 | 1 | 1 | 1 | 4:4 | 4 | |
3. | Senegal | 3 | 1 | 1 | 1 | 4:4 | 4 | |
4. | Polonia | 3 | 1 | 0 | 2 | 2:5 | 3 |