12.3 C
Știri de ultima orăSportVolei (m): Tricolorul Ploieşti a reuşit eventul. Lică şi colegii săi au cucerit aseară Cupa României

Echipa masculină de volei Tricolorul Ploieşti a reuşit să câştige într-o săptămână şi campionatul şi Cupa României, realizând astfel eventul.

Aseară, formaţia prahoveană, a învins în finala Cupei pe Arcada Galaţi, cu scorul de 3-2 (25-18, 23-25, 21-25, 25-20, 15-9).

Turneul final al acestei competiţii s-a desfăşurat la Galaţi. Cele două echipe au mers cap la cap şi în campionat, iar gălăţenii trebuie să se mulţumească cu locul doi în ambele competiţii.

În semifinalele Cupei, Tricolorul Ploieşti a învins SCM-U Craiova cu scorul de 3-0 şi tot cu acelaşi scor Arcada Galaţi a învins pe ACSVM Zalău.

La Tricolorul Ploieşti evoluează trei dintre jucătorii care în sezonul trecut au evoluat la Craiova: Laurenţiu Lică, Cristian Bartha şi Nikita Stulenkov. Fără ei, SCM-U a încheiat campioantul anul acesta pe locul şase, cea mai slabă clasare din ultimii ani.