14.5 C
Știri de ultima orăSportTricolorii lui Mogoșanu, perdanți cu Cehia U16

Tricolorii lui Mogoșanu, perdanți cu Cehia U16

Reprezentativa U16 a României a pierdut partida susținută marți seară în compania selecționatei similare a Cehiei, scor 1-6, contând pentru etapa I a Turneului celor Patru Națiuni, competiție amicală găzduită de Centrele Naționale de Fotbal Buftea și Mogoșoaia, la care mai participă Polonia și Olanda. Golurile învingătorilor au fost marcate de Jachym Sip (‘4) și Vojtech Wojatschke (‘15, ‘29, ‘52, ‘61, ‘64). Unicul gol al nostru a fost înscris de Theodor Corbeanu în minutul 74, după ce Leon Peto a ratat o lovitură de la 11 metri în startul reprizei secunde.
România U16: Sava – Grosu (‘73, David), Drăgușin, Chilili (‘65, Bolenyi), Florică (‘55, Badea) – Crivac, Grameni – Stoica, Peto (‘65, Iana), Pitu (‘49, Bani) – Munteanu (‘55, Corbeanu). Selecționer: Daniel Mogoșanu.
Cehia U16: Stejskal – Koseluh (‘41, Sillhart), Hellebrand, Tamajka (‘69, Lukas), Kurka (‘41, Kirschner) – Gedeon, Novacek (‘60, Hronik) – Sip, Svoboda (‘29, Krajinsky), Wojatschke – Pech.
În celălalt meci din prima etapă, Polonia și Olanda au încheiat la egalitate, scor 3-3.
Runda a doua se va desfășura astăzi, după următorul program: Polonia – Cehia (ora 15.00, Buftea), România – Olanda (ora 18.00, Mogoșoaia).