Fotbal / Programe, clasamente, rezultate (16-19 martie)



Liga I
Play-off, etapa a 2-a: vineri, 16 martie: FC Viitorul – „U” Craiova 0-0; duminică, 18 martie: CFR Cluj – FCSB 1-1 (Culio’33 – penalti / Gnohere’90+2); luni, 19 martie – ora 18.00: Poli Iași – Astra Giurgiu amânat din cauza condițiilor meteo.
Clasament:
1. CFR Cluj 2 1 1 0 3:2 34
2. FCSB 2 1 1 0 3:2 32
3. „U” Craiova 2 1 1 0 1:0 30
4. FC Viitorul 2 0 1 1 1:2 23
5. Astra Giurgiu 1 0 0 1 0:1 22
6. Poli Iași 1 0 0 1 1:2 20

Etapa viitoare: sâmbătă, 31 martie – ora 20.45: „U” Craiova – CFR Cluj; duminică, 1 aprilie – ora 20.45: FCSB – Poli Iași; luni, 2 aprilie – ora 20.45: Astra – Viitorul.

Play-out, etapa a 2-a: vineri, 16 martie: Juventus București – Poli Timișoara 1-0 (Elek ’14); sâmbătă, 17 martie: Gaz Metan Mediaș – Concordia Chiajna 2-1 (Diogo ’33, Rosado ’90+1 / Prepeliță ’80), FC Botoșani – Dinamo amânat pentru 30 martie, ora 20.45, din pricina condițiilor meteo; luni, 19 martie: Sepsi Sf. Gheorghe – FC Voluntari 2-2 (Fulup ’49 – penalti, ’71 – penalti / Marinescu ’45+1, Bălan ’90+2).
Clasament:
1. Dinamo București 1 1 0 0 3:0 23
2. FC Botoșani 1 0 1 0 0:0 21
3. FC Voluntari 2 1 1 0 3:2 18
4. Concordia Chiajna 2 0 1 1 2:3 15
5. Poli Timișoara 2 0 0 2 0:2 14
6. Sepsi 2 0 2 0 3:3 12
7. Gaz Metan Mediaș 2 1 0 1 2:4 11
8. Juventus București 2 1 1 0 1:0 10

Etapa viitoare: vineri, 30 martie – ora 20.45: Dinamo – Juventus; sâmbătă, 31 martie – ora 18.00: FC Voluntari – Gaz Metan Mediaș; duminică, 1 aprilie – ora 18.00: Concordia – FC Botoșani; luni, 2 aprilie – ora 18.00: Poli Timișoara – Sepsi.

.
.
Liga a II-a
Etapa a 25-a: sâmbătă, 17 martie: FC Argeş – Ripensia Timișoara 2-1, Metaloglobus Bucureşti – Foresta Suceava 2-1, Academica Clinceni – Ştiinţa Miroslava 0-0, CS Baloteşti – UTA Arad 2-2, ora 12.00: Dunărea Călăraşi – Sportul Snagov 2-0, CS Afumaţi – Olimpia Satu Mare 3-0, Dacia Unirea Brăila – ASA Târgu Mureş 3-0; duminică, 18 martie: Hermannstadt – Pandurii Târgu Jiu 1-0, Chindia Târgovişte – Luceafărul Oradea 2-1; luni, 19 martie – ora 18.00: CS Mioveni – ASU Poli Timișoara.
Clasament:
1. Dunărea Călărași 24 17 5 2 47:17 56
2. AFC Hermannstadt 25 16 8 1 40:11 56
3. Chindia Târgoviște 24 14 7 3 49:15 49
4. CS Afumaţi 24 13 5 6 32:17 44
5. FC Argeş 24 11 7 6 35:22 40
6. Academica Clinceni 24 11 7 6 38:31 40
7. Politehnica Timișoara 23 11 4 8 32:27 37
8. Ripensia Timisoara 25 8 8 9 49:35 32
9. ASA Târgu Mureș 25 9 4 12 38:49 31
10. CS Mioveni 23 8 6 9 35:32 30
11. Sportul Snagov 24 8 6 10 20:22 30
12. UTA Arad 24 6 9 9 30:32 27
13. Luceafărul Oradea 24 7 6 11 38:42 27
14. Metaloglobus 24 7 6 11 23:30 27
15. Pandurii Tg. Jiu 24 5 9 10 30:39 24
16. Balotești 24 6 6 12 30:48 24
17. Miroslava 24 6 6 12 29:50 24
18. Foresta Suceava 24 7 3 14 22:64 24
19. Dacia Unirea Brăila 24 5 6 13 49:51 21
20. Satu Mare  25 6 2 17 19:51 -36
.
.
Liga a III-a, seria 4
Etapa a 18-a: vineri, 16 martie: CSO Filiaşi – Cetate Deva 1-1, Hermannstadt II – Şoimii Lipova 1-1, CNP Timişoara – Școlar Reșița 1-1; sâmbătă, 17 martie: Gloria Cermei – Universitatea II Craiova 2-4, Internaţional Băleşti – ACS Şirineasa 0-1, Naţional Sebiş – Millenium Giarmata 2-2, CSM Lugoj – ACS Ghiroda 3-0. Becicherecu Mic a stat.
Clasament: 1. ACS Şirineasa 40 puncte (golaveraj 36-8), 2. CSM Lugoj 35 (35-20), 3. Universitatea II Craiova 32 (32-16), 4. Școlar Reșița 31 (39-12), 5. Naţional Sebiş 28 (35-19), 6. Gloria Cermei 27 (36-25), 7. Cetate Deva 23 (28-23), 8. CSO Filiaşi 21 (16-11), 9. ACS Ghiroda 18 (28-29), 10. Hermannstadt II 18 (26-39), 11. Şoimii Lipova 17 (23-23), 12. Millenium Giarmata 14 (24-38), 13. CNP Timişoara 14 (12-32), 14. Inter Băleşti 11 (18-29), 15. Becicherecu Mic -15 (3-69).
.
.
Liga a IV-a Dolj
Etapa a 18-a: sâmbătă, 17 martie: Tractorul Cetate – Flacăra Moțăței 3-2, Ajax Dobrotești – Jiul Podari 0-3, Viitorul Cârcea – Progresul Băilești 3-0, UT Dăbuleni – U Craiova 1948 2-4, Danubius Bechet – Victoria Plenița 3-2, Recolta Ostroveni – Progresul Segarcea 1-6, Dunărea Calafat – Metropolitan Ișalnița 4-0.
Clasament: 1. U Craiova 1948 54 puncte (golaveraj 97-18), 2. Jiul Podari 43 (48-21), 3. Dunărea Calafat 38 (55-24), 4. Danubius Bechet 37 (45-33), 5. Viitorul Cârcea 30 (56-41), 6. Metropolitan Ișalnița 27 (46-43), 7. Progresul Segarcea 26 (50-38), 8. Progresul Băilești 25 (34-25), 9. UT Dăbuleni 23 (47-60), 10. Tractorul Cetate 22 (42-56), 11. Victoria Plenița 13 (34-67), 12. Recolta Ostroveni 13 (39-78), 13. Flacăra Moțăței 10 (24-51), 14. Ajax Dobrotești 7 (20-82).
Etapa viitoare: miercuri, 21 martie – ora 16.00: Flacăra Moțăței – Ajax Dobrotești, Jiul Podari – Viitorul Cârcea, Progresul Băilești – UT Dăbuleni, U Craiova 1948 – Danubius Bechet, Progresul Segarcea – Dunărea Calafat, Metropolitan Ișalnița – Tractorul Cetate, Victoria Plenița – Recolta Ostroveni.
.
.

Liga a IV-a Gorj

Etapa a 17-a: duminică, 18 martie: Petrolul Stoina – Energetica Tismana 1-4, Gilortul Târgu Cărbunești – Știința Hurezani 3-0, Parângul Bumbești Jiu – Unirea Crușeț 2-2, CS Novaci – Petrolul Bustuchin 0-4, Viitorul Negomir – Vulturii Fărcășești 3-5, AS Stejari – Minerul II Mătăsari 2-0. Avântul Baia de Fier – Jiul Rovinari, Petrolul Țicleni – Știința Turceni.

Clasament: 1. Petrolul Bustuchin 47 puncte (golaveraj 68-7), 2. Știința Turceni 42 (68-8), 3. Gilortul Târgu Cărbunești 35 (57-25), 4. Petrolul Țicleni 32 (42-22), 5. Unirea Crușeț 30 (39-32), 6. Parângul Bumbești Jiu 28 (38-31), 7. CS Novaci 27 (29-24), 8. Jiul Rovinari 26 (32-23), 9. Vulturii Fărcășești 26 (40-44), 10. Energetica Tismana 25 (34-32), 11. Minerul II Mătăsari 17 (20-40), 12. Viitorul Negomir 12 (21-70), 13. AS Stejari 11 (22-50), 14. Avântul Baia de Fier 10 (23-59), 15. Petrolul Stoina 7 (21-48), 16. Știința Hurezani 6 (22-61).
Etapa viitoare: Energetica Tismana – Minerul II Mătăsari, Știința Hurezani – Petrolul Stoina, Jiul Rovinari – Gilortul Târgu Cărbunești, Unirea Crușeț – Avântul Baia de Fier, Știința Turceni – Parângul Bumbești Jiu, Petrolul Bustuchin – Petrolul Țicleni, Vulturii Fărcășești – CS Novaci, AS Stejari – Viitorul Negomir.

.

.

Liga a IV-a Olt

Etapa a 12-a: sâmbătă, 17 martie: FC Olt Scornicești – Viitorul Grădinile 2-3, Recolta Stoicănești – Oltul Curtișoara 0-7, Viitorul Rusănești – Vedița Colonești 0-1, V. Văleni N. Titulescu – Oltețul Osica 2-4, Voința Babiciu – Viitorul Osica de Jos 0-0, Avântul Coteana – Petrolul Potcoava 1-4.

Clasament: 1. Vedița Colonești 30 puncte (golaveraj 49-13), 2. Petrolul Potcoava 25 (34-12), 3. V. Văleni N. Titulescu 24 (43-11), 4. Oltul Curtișoara 24 (25-9), 5. Viitorul Grădinile 24 (32-26), 6. Voința Babiciu 21 (25-8), 7. Viitorul Osica de Jos 14 (25-31), 8. FC Olt Scornicești 13 (21-28), 9. Viitorul Rusănești 10 (14-34), 10. Recolta Stoicănești 9 (10-32), 11. Oltețul Osica 9 (17-54), 12. Avântul Coteana 4 (10-47).

Etapa viitoare: sâmbătă, 24 martie – ora 11.00: FC Olt Scornicești – Recolta Stoicănești, Petrolul Potcoava – Voința Babiciu; duminică, 25 martie – ora 11.00: Viitorul Grădinile – Avântul Coteana, Viitorul Osica de Jos – V. Văleni N. Titulescu, Oltețul Osica – Viitorul Rusănești, Vedița Colonești – Oltul Curtișoara.

.

.

Liga a IV-a Mehedinți

Etapa a 13-a: sâmbătă, 17 martie: Dierna Orșova – Inter Salcia 13-0, Recolta Dănceu – Real Vânju Mare 6-1, Viitorul Cujmir – CS Strehaia 1-3, Viitorul Șimian – Dunărea Pristol 2-0, Decebal Eșelnița – AS Corcova 3-0.

Clasament: 1. Recolta Dănceu 39 puncte (golaveraj 65-14), 2. Viitorul Șimian 33 (46-12), 3. CS Strehaia 33 (40-15), 4. Dierna Orșova 24 (38-24), 5. Viitorul Cujmir 22 (35-24), 6. Dunărea Pristol 14 (22-35), 7. Real Vânju Mare 9 (15-44), 8. Decebal Eșelnița 7 (18-44), 9. Inter Salcia 5 (15-58), 10. AS Corcova 4 (12-36).

Etapa viitoare: sâmbătă, 24 martie – ora 11.00: Real Vânju Mare – Dierna Orșova, ora 15.00: CS Strehaia – Recolta Dănceu, Viitorul Șimian – Viitorul Cujmir; duminică, 25 martie – ora 11.00: Inter Salcia – Decebal Eșelnița, Dunărea Pristol – AS Corcova.

.


.

Superliga Vâlcea

Etapa a 18-a: sâmbătă, 17 martie: Flacăra Horezu – Cozia Călimănești 3-1, Voința Orlești – Minerul Costești 3-1, Viitorul Dăești – Unirea Tomșani 6-1, Lotru Brezoi – FC Băbeni 1-3, CS Mădulari – SCM Rm. Vâlcea 5-1; duminică, 18 martie: Oltețu Bălcești – Oltețu Alunu 1-4.

Clasament: 1. Flacăra Horezu 54 puncte (golaveraj 100-18), 2. Viitorul Dăeşti 46 (87-17), 3. Cozia Călimăneşti 46 (69-16), 4. FC Băbeni 32 (70-35), 5. Voința Orlești 30 (57-32), 6. CS Mădulari 27 (52-49), 7. Minerul Costeşti 21 (36-49), 8. Unirea Tomşani 19 (44-66), 9. Oltețul Alunu 19 (32-63), 10. SCM Rm. Vâlcea 10 (26-99), 11. Oltețu Bălceşti 7 (19-82), 12. Lotru Brezoi 5 (20-86).

Etapa viitoare: sâmbătă, 24 martie – ora 11.00: FC Băbeni – CS Mădulari, Minerul Costeşti – Flacăra Horezu, Cozia Călimăneşti – Viitorul Dăeşti ora 16.00: Unirea Tomşani – Oltețu Bălceşti, Oltețul Alunu – Lotru Brezoi, SCM Rm. Vâlcea – Voința Orlești.

.

.

Liga Elitelor Under 19, Seria Vest

Etapa a 9-a: sâmbătă, 17 martie – ora 12.00: Ardealul Cluj – SCM Râmnicu Vâlcea, Csikszereda Miercurea Ciuc – Academia „Gică Popescu”; duminică, 18 martie – ora 12.00: CSS Baia Mare – Centrul Național Mureș, Școlar Reșița – Poli Timişoara, Hermannstadt – CFR Cluj.

Clasament: 1. Ardealul Cluj 20 puncte (golaveraj 17-2), 2. SCM Râmnicu Vâlcea 18 (14-7), 3. CFR Cluj 15 (22-8), 4. Poli Timişoara 15 (9-7), 5. Academia „Gică Popescu” 10 (7-8), 6. Miercurea Ciuc 9 (18-18), 7. CSS Baia Mare 9 (10-17), 8. Centrul Național Mureș 7 (9-13), 9. Școlar Reșița 7 (11-23), 10. Hermannstadt 4 (7-21).

.

.

Liga Elitelor U17, Seria Vest

Etapa a 9-a: sâmbătă, 17 martie – ora 12.00: FC Star Sport – UTA Arad, ora 14.00: Ardealul Cluj – SCM Râmnicu Vâlcea, Viitorul „Mihai Georgescu” – Centrul Național Mureș, CSS Severin – ACS Poli Timişoara. Partida ASA Târgu Mureș – „U” Craiova nu se dispută.

Clasament: 1. „U” Craiova 20 puncte (golaveraj 31-9), 2. UTA Arad 16 (23-4), 3. Ardealul Cluj 13 (18-8), 4. Viitorul „Mihai Georgescu” 12 (11-20), 5. Centrul Național Mureș 11 (13-10), 6. FC Star Sport 10 (10-13), 7. SCM Râmnicu Vâlcea 5 (6-13), 8. ACS Poli Timişoara 4 (7-18), 9. CSS Severin 0 (7-31).



Comenteaza acum

Alte stiri

Sumarul ediției de sâmbătă, 17 martie 2018

Actualitate

» Este astenia de primăvară o boală ?
» Cod galben de vânt puternic pentru unele judeţe din Oltenia, dar şi din ţară
» CE Oltenia premiat la gala Energy- Center
» Bărbat înjunghiat într-o staţie de autobuz din Bucureşti
» Cod portocaliu de inundaţii în Oltenia
» Gorj: Un deținut s-a spânzurat în Penitenciarul Târgu Jiu
» Când trecem la ora de vară anul acesta
» Tibi Ușeriu s-a întors fără piele pe tălpi și cu un deget degerat, după 600 de kilometri la -37 de grade
» WhatsApp, schimbări majore privind mesajele trimise de utilizatori
» Incendiu puternic la un ansamblu rezidenţial din Bucureşti. Mai multe persoane sunt captive la etajul 19
» 14 migranţi, adulţi şi copii s-au înecat în Marea Egee
» Două societăți acuză că insolvența Tel Drum a fost regizată
» Riposta Rusiei în cazul Skripal: Expulzează 23 de diplomați britanici
» Horoscop- 17 martie
» A început „Luna Pădurii”
» Vâlcea: Accident de muncă mortal la cariera de calcar Bistriţa. Un bărbat a fost strivit de un utilaj
» Vremea se răcește începând din această seară
» Se numește prăjitura “Weekend”, gata în 15 minute și nu are nevoie de coacere. Cea mai delicioasă prajitura pentru sâmbătă și duminică!
» Calendarul cu sfinți, astăzi 17 martie 2018
» Peste 3.600 de candidați susțin astăzi proba scrisă pentru a ocupa unul dintre cele 770 de posturi din Poliția Română scoase la concurs
» Consiliul Județean Mehedinți va aloca bani pentru a se prelungi perioada de alimentare cu energie termică a municipiului Drobeta-Turnu Severin
» Raportul CSM care motivează respingerea cererii de revocare a șefei DNA demontează cele 20 de motive invocate de ministrul Justiției
» Simona Halep a ratat calificarea la Indian Wells
» Cod galben de inundații pe anumite sectoare ale Dunării, până pe 31 martie. Vizate sunt și județe din Oltenia
» 26 de blocuri din orașul Filiași rămân fără apă din cauza datoriilor
» A încetat din viață profesorul Ion Dogaru
» Giugea: „În actualul ritm, sistemul de termoficare din Craiova va fi reabilitat în peste 100 de ani”

Local

» Cât va costa mielul de Paște

Dolj

» Dolj: Promovabilitate sub 50% la simularea Evaluării Naționale
» Genoiu, supărat pe proiectantul spitalului regional
» Gazonul de pe „Oblemenco“, reparat din vorbe

Sport

» Fotbal / Universitatea II Craiova, victorioasă la Cermei
» Tenis / Simona Halep, surclasată de Naomi Osaka la Indian Wells
» Tenis / Dulgheru a abandonat în sferturile de la Santa Margherita
» Fotbal / Bancu și Mitriță, chemați de „Guriță“. Vezi jucătorii convocați de Contra!
» Fotbal / Alb-albaștrii s-au împiedicat singuri la malul Mării Negre
» Fotbal / Programe, clasamente, rezultate (16-19 martie)

Top