Acasă Sport Fotbal / Programe, clasamente, rezultate (16-19 martie)

Fotbal / Programe, clasamente, rezultate (16-19 martie)

-

Liga I
Play-off, etapa a 2-a: vineri, 16 martie: FC Viitorul – „U” Craiova 0-0; duminică, 18 martie: CFR Cluj – FCSB 1-1 (Culio’33 – penalti / Gnohere’90+2); luni, 19 martie – ora 18.00: Poli Iași – Astra Giurgiu amânat din cauza condițiilor meteo.
Clasament:
1. CFR Cluj 2 1 1 0 3:2 34
2. FCSB 2 1 1 0 3:2 32
3. „U” Craiova 2 1 1 0 1:0 30
4. FC Viitorul 2 0 1 1 1:2 23
5. Astra Giurgiu 1 0 0 1 0:1 22
6. Poli Iași 1 0 0 1 1:2 20

Etapa viitoare: sâmbătă, 31 martie – ora 20.45: „U” Craiova – CFR Cluj; duminică, 1 aprilie – ora 20.45: FCSB – Poli Iași; luni, 2 aprilie – ora 20.45: Astra – Viitorul.

Play-out, etapa a 2-a: vineri, 16 martie: Juventus București – Poli Timișoara 1-0 (Elek ’14); sâmbătă, 17 martie: Gaz Metan Mediaș – Concordia Chiajna 2-1 (Diogo ’33, Rosado ’90+1 / Prepeliță ’80), FC Botoșani – Dinamo amânat pentru 30 martie, ora 20.45, din pricina condițiilor meteo; luni, 19 martie: Sepsi Sf. Gheorghe – FC Voluntari 2-2 (Fulup ’49 – penalti, ’71 – penalti / Marinescu ’45+1, Bălan ’90+2).
Clasament:
1. Dinamo București 1 1 0 0 3:0 23
2. FC Botoșani 1 0 1 0 0:0 21
3. FC Voluntari 2 1 1 0 3:2 18
4. Concordia Chiajna 2 0 1 1 2:3 15
5. Poli Timișoara 2 0 0 2 0:2 14
6. Sepsi 2 0 2 0 3:3 12
7. Gaz Metan Mediaș 2 1 0 1 2:4 11
8. Juventus București 2 1 1 0 1:0 10

Etapa viitoare: vineri, 30 martie – ora 20.45: Dinamo – Juventus; sâmbătă, 31 martie – ora 18.00: FC Voluntari – Gaz Metan Mediaș; duminică, 1 aprilie – ora 18.00: Concordia – FC Botoșani; luni, 2 aprilie – ora 18.00: Poli Timișoara – Sepsi.

.
.
Liga a II-a
Etapa a 25-a: sâmbătă, 17 martie: FC Argeş – Ripensia Timișoara 2-1, Metaloglobus Bucureşti – Foresta Suceava 2-1, Academica Clinceni – Ştiinţa Miroslava 0-0, CS Baloteşti – UTA Arad 2-2, ora 12.00: Dunărea Călăraşi – Sportul Snagov 2-0, CS Afumaţi – Olimpia Satu Mare 3-0, Dacia Unirea Brăila – ASA Târgu Mureş 3-0; duminică, 18 martie: Hermannstadt – Pandurii Târgu Jiu 1-0, Chindia Târgovişte – Luceafărul Oradea 2-1; luni, 19 martie – ora 18.00: CS Mioveni – ASU Poli Timișoara.
Clasament:
1. Dunărea Călărași 24 17 5 2 47:17 56
2. AFC Hermannstadt 25 16 8 1 40:11 56
3. Chindia Târgoviște 24 14 7 3 49:15 49
4. CS Afumaţi 24 13 5 6 32:17 44
5. FC Argeş 24 11 7 6 35:22 40
6. Academica Clinceni 24 11 7 6 38:31 40
7. Politehnica Timișoara 23 11 4 8 32:27 37
8. Ripensia Timisoara 25 8 8 9 49:35 32
9. ASA Târgu Mureș 25 9 4 12 38:49 31
10. CS Mioveni 23 8 6 9 35:32 30
11. Sportul Snagov 24 8 6 10 20:22 30
12. UTA Arad 24 6 9 9 30:32 27
13. Luceafărul Oradea 24 7 6 11 38:42 27
14. Metaloglobus 24 7 6 11 23:30 27
15. Pandurii Tg. Jiu 24 5 9 10 30:39 24
16. Balotești 24 6 6 12 30:48 24
17. Miroslava 24 6 6 12 29:50 24
18. Foresta Suceava 24 7 3 14 22:64 24
19. Dacia Unirea Brăila 24 5 6 13 49:51 21
20. Satu Mare  25 6 2 17 19:51 -36
.
.
Liga a III-a, seria 4
Etapa a 18-a: vineri, 16 martie: CSO Filiaşi – Cetate Deva 1-1, Hermannstadt II – Şoimii Lipova 1-1, CNP Timişoara – Școlar Reșița 1-1; sâmbătă, 17 martie: Gloria Cermei – Universitatea II Craiova 2-4, Internaţional Băleşti – ACS Şirineasa 0-1, Naţional Sebiş – Millenium Giarmata 2-2, CSM Lugoj – ACS Ghiroda 3-0. Becicherecu Mic a stat.
Clasament: 1. ACS Şirineasa 40 puncte (golaveraj 36-8), 2. CSM Lugoj 35 (35-20), 3. Universitatea II Craiova 32 (32-16), 4. Școlar Reșița 31 (39-12), 5. Naţional Sebiş 28 (35-19), 6. Gloria Cermei 27 (36-25), 7. Cetate Deva 23 (28-23), 8. CSO Filiaşi 21 (16-11), 9. ACS Ghiroda 18 (28-29), 10. Hermannstadt II 18 (26-39), 11. Şoimii Lipova 17 (23-23), 12. Millenium Giarmata 14 (24-38), 13. CNP Timişoara 14 (12-32), 14. Inter Băleşti 11 (18-29), 15. Becicherecu Mic -15 (3-69).
.
.
Liga a IV-a Dolj
Etapa a 18-a: sâmbătă, 17 martie: Tractorul Cetate – Flacăra Moțăței 3-2, Ajax Dobrotești – Jiul Podari 0-3, Viitorul Cârcea – Progresul Băilești 3-0, UT Dăbuleni – U Craiova 1948 2-4, Danubius Bechet – Victoria Plenița 3-2, Recolta Ostroveni – Progresul Segarcea 1-6, Dunărea Calafat – Metropolitan Ișalnița 4-0.
Clasament: 1. U Craiova 1948 54 puncte (golaveraj 97-18), 2. Jiul Podari 43 (48-21), 3. Dunărea Calafat 38 (55-24), 4. Danubius Bechet 37 (45-33), 5. Viitorul Cârcea 30 (56-41), 6. Metropolitan Ișalnița 27 (46-43), 7. Progresul Segarcea 26 (50-38), 8. Progresul Băilești 25 (34-25), 9. UT Dăbuleni 23 (47-60), 10. Tractorul Cetate 22 (42-56), 11. Victoria Plenița 13 (34-67), 12. Recolta Ostroveni 13 (39-78), 13. Flacăra Moțăței 10 (24-51), 14. Ajax Dobrotești 7 (20-82).
Etapa viitoare: miercuri, 21 martie – ora 16.00: Flacăra Moțăței – Ajax Dobrotești, Jiul Podari – Viitorul Cârcea, Progresul Băilești – UT Dăbuleni, U Craiova 1948 – Danubius Bechet, Progresul Segarcea – Dunărea Calafat, Metropolitan Ișalnița – Tractorul Cetate, Victoria Plenița – Recolta Ostroveni.
.
.
Liga a IV-a Gorj
Etapa a 17-a: duminică, 18 martie: Petrolul Stoina – Energetica Tismana 1-4, Gilortul Târgu Cărbunești – Știința Hurezani 3-0, Parângul Bumbești Jiu – Unirea Crușeț 2-2, CS Novaci – Petrolul Bustuchin 0-4, Viitorul Negomir – Vulturii Fărcășești 3-5, AS Stejari – Minerul II Mătăsari 2-0. Avântul Baia de Fier – Jiul Rovinari, Petrolul Țicleni – Știința Turceni.
Clasament: 1. Petrolul Bustuchin 47 puncte (golaveraj 68-7), 2. Știința Turceni 42 (68-8), 3. Gilortul Târgu Cărbunești 35 (57-25), 4. Petrolul Țicleni 32 (42-22), 5. Unirea Crușeț 30 (39-32), 6. Parângul Bumbești Jiu 28 (38-31), 7. CS Novaci 27 (29-24), 8. Jiul Rovinari 26 (32-23), 9. Vulturii Fărcășești 26 (40-44), 10. Energetica Tismana 25 (34-32), 11. Minerul II Mătăsari 17 (20-40), 12. Viitorul Negomir 12 (21-70), 13. AS Stejari 11 (22-50), 14. Avântul Baia de Fier 10 (23-59), 15. Petrolul Stoina 7 (21-48), 16. Știința Hurezani 6 (22-61).
Etapa viitoare: Energetica Tismana – Minerul II Mătăsari, Știința Hurezani – Petrolul Stoina, Jiul Rovinari – Gilortul Târgu Cărbunești, Unirea Crușeț – Avântul Baia de Fier, Știința Turceni – Parângul Bumbești Jiu, Petrolul Bustuchin – Petrolul Țicleni, Vulturii Fărcășești – CS Novaci, AS Stejari – Viitorul Negomir.
.
.

Liga a IV-a Olt
Etapa a 12-a: sâmbătă, 17 martie: FC Olt Scornicești – Viitorul Grădinile 2-3, Recolta Stoicănești – Oltul Curtișoara 0-7, Viitorul Rusănești – Vedița Colonești 0-1, V. Văleni N. Titulescu – Oltețul Osica 2-4, Voința Babiciu – Viitorul Osica de Jos 0-0, Avântul Coteana – Petrolul Potcoava 1-4.

Clasament: 1. Vedița Colonești 30 puncte (golaveraj 49-13), 2. Petrolul Potcoava 25 (34-12), 3. V. Văleni N. Titulescu 24 (43-11), 4. Oltul Curtișoara 24 (25-9), 5. Viitorul Grădinile 24 (32-26), 6. Voința Babiciu 21 (25-8), 7. Viitorul Osica de Jos 14 (25-31), 8. FC Olt Scornicești 13 (21-28), 9. Viitorul Rusănești 10 (14-34), 10. Recolta Stoicănești 9 (10-32), 11. Oltețul Osica 9 (17-54), 12. Avântul Coteana 4 (10-47).

Etapa viitoare: sâmbătă, 24 martie – ora 11.00: FC Olt Scornicești – Recolta Stoicănești, Petrolul Potcoava – Voința Babiciu; duminică, 25 martie – ora 11.00: Viitorul Grădinile – Avântul Coteana, Viitorul Osica de Jos – V. Văleni N. Titulescu, Oltețul Osica – Viitorul Rusănești, Vedița Colonești – Oltul Curtișoara.
.
.

Liga a IV-a Mehedinți
Etapa a 13-a: sâmbătă, 17 martie: Dierna Orșova – Inter Salcia 13-0, Recolta Dănceu – Real Vânju Mare 6-1, Viitorul Cujmir – CS Strehaia 1-3, Viitorul Șimian – Dunărea Pristol 2-0, Decebal Eșelnița – AS Corcova 3-0.
Clasament: 1. Recolta Dănceu 39 puncte (golaveraj 65-14), 2. Viitorul Șimian 33 (46-12), 3. CS Strehaia 33 (40-15), 4. Dierna Orșova 24 (38-24), 5. Viitorul Cujmir 22 (35-24), 6. Dunărea Pristol 14 (22-35), 7. Real Vânju Mare 9 (15-44), 8. Decebal Eșelnița 7 (18-44), 9. Inter Salcia 5 (15-58), 10. AS Corcova 4 (12-36).
Etapa viitoare: sâmbătă, 24 martie – ora 11.00: Real Vânju Mare – Dierna Orșova, ora 15.00: CS Strehaia – Recolta Dănceu, Viitorul Șimian – Viitorul Cujmir; duminică, 25 martie – ora 11.00: Inter Salcia – Decebal Eșelnița, Dunărea Pristol – AS Corcova.
.
.
Superliga Vâlcea
Etapa a 18-a: sâmbătă, 17 martie: Flacăra Horezu – Cozia Călimănești 3-1, Voința Orlești – Minerul Costești 3-1, Viitorul Dăești – Unirea Tomșani 6-1, Lotru Brezoi – FC Băbeni 1-3, CS Mădulari – SCM Rm. Vâlcea 5-1; duminică, 18 martie: Oltețu Bălcești – Oltețu Alunu 1-4.
Clasament: 1. Flacăra Horezu 54 puncte (golaveraj 100-18), 2. Viitorul Dăeşti 46 (87-17), 3. Cozia Călimăneşti 46 (69-16), 4. FC Băbeni 32 (70-35), 5. Voința Orlești 30 (57-32), 6. CS Mădulari 27 (52-49), 7. Minerul Costeşti 21 (36-49), 8. Unirea Tomşani 19 (44-66), 9. Oltețul Alunu 19 (32-63), 10. SCM Rm. Vâlcea 10 (26-99), 11. Oltețu Bălceşti 7 (19-82), 12. Lotru Brezoi 5 (20-86).
Etapa viitoare: sâmbătă, 24 martie – ora 11.00: FC Băbeni – CS Mădulari, Minerul Costeşti – Flacăra Horezu, Cozia Călimăneşti – Viitorul Dăeşti ora 16.00: Unirea Tomşani – Oltețu Bălceşti, Oltețul Alunu – Lotru Brezoi, SCM Rm. Vâlcea – Voința Orlești.
.
.
Liga Elitelor Under 19, Seria Vest
Etapa a 9-a: sâmbătă, 17 martie – ora 12.00: Ardealul Cluj – SCM Râmnicu Vâlcea, Csikszereda Miercurea Ciuc – Academia „Gică Popescu”; duminică, 18 martie – ora 12.00: CSS Baia Mare – Centrul Național Mureș, Școlar Reșița – Poli Timişoara, Hermannstadt – CFR Cluj.
Clasament: 1. Ardealul Cluj 20 puncte (golaveraj 17-2), 2. SCM Râmnicu Vâlcea 18 (14-7), 3. CFR Cluj 15 (22-8), 4. Poli Timişoara 15 (9-7), 5. Academia „Gică Popescu” 10 (7-8), 6. Miercurea Ciuc 9 (18-18), 7. CSS Baia Mare 9 (10-17), 8. Centrul Național Mureș 7 (9-13), 9. Școlar Reșița 7 (11-23), 10. Hermannstadt 4 (7-21).
.
.
Liga Elitelor U17, Seria Vest
Etapa a 9-a
: sâmbătă, 17 martie – ora 12.00: FC Star Sport – UTA Arad, ora 14.00: Ardealul Cluj – SCM Râmnicu Vâlcea, Viitorul „Mihai Georgescu” – Centrul Național Mureș, CSS Severin – ACS Poli Timişoara. Partida ASA Târgu Mureș – „U” Craiova nu se dispută.
Clasament: 1. „U” Craiova 20 puncte (golaveraj 31-9), 2. UTA Arad 16 (23-4), 3. Ardealul Cluj 13 (18-8), 4. Viitorul „Mihai Georgescu” 12 (11-20), 5. Centrul Național Mureș 11 (13-10), 6. FC Star Sport 10 (10-13), 7. SCM Râmnicu Vâlcea 5 (6-13), 8. ACS Poli Timişoara 4 (7-18), 9. CSS Severin 0 (7-31).

Alexandru VIRTOSU
Alexandru VIRTOSU
De copil i-a plăcut sportul, iar jocurile preferate sunt baschetul şi fotbalul, pe care le-a practicat cu o mică „tentă” de performanță. Este o persoană spontană care doreşte să înveţe în permanență lucruri noi.

Google Search se îmbunătățește cu noi tehnologii

Google Search își extinde funcționalitatea cu două tehnologii esențiale: obținerea capturilor de ecran și recunoaștere vizuală a conținutului cu tehnologie de inteligență artificială.

Logitech MX, mouse-ul vertical de birou

Logitech MX Vertical este un model disponibil pe piaţă de ceva vreme, care atrage atenţia datorită formei sale „ciudate” la prima vedere, care promite să ajute utilizatorii care stau mult timp la birou.

Motorola One Zoom a fost lansat oficial

Motorola One Zoom se face remarcat prin designul său cu suprafeţe din metal şlefuit şi sistemul quad-camera performant. Noul model One Zoom pune accent pe calitate şi versatilitate la obţinerea de poze.