12.3 C
Știri de ultima orăSportFotbal / PSG - prea mică pentru Real Madrid, Porto – egala lui Liverpool

Fotbal / PSG – prea mică pentru Real Madrid, Porto – egala lui Liverpool

Campioana Spaniei și deținătoarea trofeului Ligii Campionilor, Real Madrid, și-a asigurat prezența în sferturile actualului sezon din UCL prin două victorii obținute în fața echipei numărul unu din Franța, Paris Saint Germain. După victoria cu 3-1 de pe „Santiago Bernabeu“, „galacticii“ au câștigat cu 2-1 și manșa retur a optimilor de finală, disputată ieri seară, pe „Parc des Pinces“. Golurile ibericilor au fost marcate de Cristiano Ronaldo (’51) și Casemiro (’81), replica francezilor venind prin Cavani (’71).

PSG: Areola – Alves, Silva, Marquinhos, Berchiche – Verratti, Motta (59, Pastore), Rabiot – Di Maria (76, Draxler), Cavani, Mbappe (85, Diarra). Antrenor: Unai Emery.

Real Madrid: Navas – Carvajal, Ramos, Varane, Marcelo – Lucas, Casemiro, Kovacic (’71, Kroos), Asensio (’82, Isco) – Benzema (’76, Bale), Ronaldo. Antrenor: Zinedine Zidane.

Cartonașe galbene: Cavani, Verratti (2) / Ramos, Kovacic.

Cartonaș roșu: Verratti ’66.

A arbitrat: F. Brych (Germania).

Cormoranii, ținuți în șah de lusitani

A doua echipă calificată în sferturile Ligii Campionilor este Liverpool, care a eliminat-o pe FC Porto. „Cormoranii“ au stat la „umbra“ succesului din turul optimilor, din Portugalia, scor 5-0, pentru că ieri seară, în retur, pe „Anfield“, au izbutit doar o remiză, 0-0.

Liverpool: Karius – Gomez, Matip, Lovren, Moreno – Can (’82, Klavan), Henderson, Milner – Mane (’74, Salah), Firmino (’62, Ings), Lallana. Antrenor: Jurgen Klopp.

FC Porto: Casillas – Pereira, Felipe, Reyes, Dalot – Costa, Torres, Andre (’62, Oliveira), Corona – Aboubakar (’90, Paciencia), Majeed (’68, R. Pereira). Antrenor: Sergio Conceicao.

Cartonașe galbene: Henderson / Andre, Dalot.

A arbitrat: F. Zwayer (Germania).