Acasă Sport Fotbal / Opt goluri în City – Basel și Juve – Tottenham

Fotbal / Opt goluri în City – Basel și Juve – Tottenham

Jucătorii lui City au fost de neoprit în Elveția

Optimile Ligii Campionilor au început cu două meciuri foarte spectaculoase, cu opt goluri marcate. Astfel, echipa lui Pep Guardiola, Manchester City, s-a impus marți seară, în Elveția, pe „St. Jakob-Park” (36.000 spectatori), în fața lui FC Basel. A fost 4-0 pentru „cetățeni” în manșa tur a optimilor de finală, golurile fiind marcate de Gundogan (’14, ’53), B. Silva (’18) și Aguero (’23).
Basel: Vaclik – Lacroix, T. Xhaka, Suchy – M. Lang, F. Frei, Die, Riveros – Elyounoussi (’85, Bua), Oberlin, Stocker (’71, Ajeti). Antrenor: R. Wicky.
Man. City: Ederson – K. Walker, Kompany, Otamendi, Delph – De Bruyne (’63, D. Silva), Fernandinho, Gundogan – Bernardo Silva, Aguero (’85, Danilo), Sterling (’57, Sane). Antrenor: P. Guardiola.
Cartonașe galbene: Xhata ’38, Serey ’89 / Fernandinho ’59, Gundogan ’89.
A arbitrat: Jonas Eriksson (Suedia).

Italienii au tremurat pe final

În celălalt meci al serii, pe „Allianz Stadium” din Torino (41.232 spectatori), Juventus a părut în mare formă în prima repriză și capabilă să obțină o victorie importantă în meciul turul al optimilor contra grupării britanice Tottenham, dar evoluția din repriza secundă a lăsat de dorit, astfel că la final scorul a fost 2-2. Gonzalo Higuain a bifat dubla (‘2, ‘9 – penalti) și a ratat un penalti în minutul 45+2. În replică, britanicii au replicat prin Harry Kane (’35) și Christian Erikssen (’71).

Juventus: Buffon – De Sciglio, Benatia, Chiellini, Alex Sandro – Khedira (’66, Bentancur), Pjanic, Bernardeschi – D. Costa (’90+2, Asamoah), Higuain, Mandzukic (’76, Sturaro). Antrenor: M. Allegri.
Tottenham: Lloris – Aurier, Sanchez, Vertonghen, Davies – Eriksen (’90+2, Wanyama), Dier, Dembele – Lamela (’89, Lucas), Kane, Alli (’83, Son). Antrenor: M. Pochettino.
Cartonașe galbene: Benatia ’45, Higuain ’60, Bentancur ’80 / Davies ‘8, Aurier ’47.
A arbitrat: Felix Brich (Germania).
Meciurile retur se vor disputa pe 7 martie, de la ora 21.45.

De copil i-a plăcut sportul, iar jocurile preferate sunt baschetul şi fotbalul, pe care le-a practicat cu o mică „tentă” de performanță. Este o persoană spontană care doreşte să înveţe în permanență lucruri noi.