21.7 C
Știri de ultima orăSportFutsal / România a fost învinsă de Ucraina, scor 2-3, şi a părăsit Euro 2018

Futsal / România a fost învinsă de Ucraina, scor 2-3, şi a părăsit Euro 2018

Echipa naţională de futsal a României a ratat, vineri seară, calificarea în sferturile de finală ale Campionatului European din Slovenia, după ce a fost învinsă, cu scorul de 3-2, de reprezentativa Ucrainei, în cel de-al doilea meci din grupa C a competiţiei, informează Mediafax.

România a condus cu scorul de 2-1 la pauză, după golurile marcate de brazilianul naturalizat Savio Valadares (5′) şi Ignat (11′), respectiv Korolyshyn (20′). În partea secundă, ucrainenii au mai punctat, însă, de două ori, prin Pediash (28′) şi Shoturma (40′), şi şi-au asigurat calificarea în sferturi.

În primul meci disputat în grupa C, România a pierdut, miercuri, scor 4-1, în faţa Portugaliei. În ultimul joc, Portugalia va întâlni Ucraina, duminică, ambele echipe fiind deja calificate în faza sferturilor de finală.

Echipa României: 12. Toniţa – 2. R. Matei, 7. Ignat, 11. Savio, 18. Paulo Ferreira. Antrenor: Robert Lupu. Rezerve: 1. Iancu – 3. Cr. Matei, 6. Răducu-cpt., 8. Cireş, 9. Felipe Oliveira, 10. Stoica, 15. Szocs, 17. Csoma, 20. Pânzaru.

Echipa Ucrainei: 1. Ivanyak-cpt. – 4. Razuvanov, 7. Mykola Grytsyna, 11. Mykhailo Grytsyna, 14. Shoturma. Antrenor: Oleksandr Kosenko. Rezerve: 12. Lytvynenko, 17. Tsypun – 5. Khamdamov, 8. Korolyshyn, 9. Sheremeta, 10. Zhurba, 15. Bilotserkivets, 18. Lysenko, 19. Pediash.