21.7 C
Știri de ultima orăSportTenis: Simona Halep, surclasată de Caroline Wozniacki la Turneul Campioanelor

Tenis: Simona Halep, surclasată de Caroline Wozniacki la Turneul Campioanelor

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul unu mondial și principala favorită, a fost surclasată de daneza Caroline Wozniacki (N. 6), cu 6-0, 6-2, astăzi, în al doilea său meci din Grupa Roșie a Turneului Campioanelor de la Singapore, informează Agerpres.

Wozniacki (27 ani, 6 WTA) a făcut un meci aproape perfect, câștigând în doar 63 de minute și asigurându-și calificarea în semifinale.

Halep (26 ani) a greșit foarte mult și nu a reușit să fie în meci decât pentru puțin timp în setul al doilea, când a lăsat impresia că ar putea reveni.

Wozniacki câștigase și primul său meci de la Singapore cu un scor asemănător, 6-2, 6-0 cu Elina Svitolina.

Halep și-a asigurat 283.000 de dolari și 375 de puncte WTA, fiind obligată să câștige ultimul meci din grupă, vineri, cu Svitolina, pentru a se califica în semifinale.

Halep o conduce pe Svitolina (23 ani, 4 WTA) cu scorul de 3-2, românca învingând în 2013 la Turneul Campioanelor (B) de la Sofia, cu 6-1, 6-1, în 2014 în Fed Cup, cu 6-3, 7-5, și anul acesta în sferturi la Roland Garros, cu 3-6, 7-6 (6), 6-0. Svitolina s-a impus în finala de la Roma, anul acesta, cu 4-6, 7-5, 6-1, pe fondul accidentării Simonei, și în semifinale la Toronto, cu un sec 6-1, 6-1.

În celălalt meci de miercuri, Caroline Garcia (Franța/N. 8) o înfruntă pe Elina Svitolina (Ucraina/N. 4).