12.6 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportPatrick Anghel și Carmina Găman, medaliați la Cupa României

Patrick Anghel și Carmina Găman, medaliați la Cupa României

Patrick Anghel și Carmina Găman alături  de antrenorul Liviu Nicoli
Patrick Anghel și Carmina Găman alături de antrenorul Liviu Nicoli

Practicanții tenisului de masă de la CSS Craiova au obținut noi medalii, de data aceasta la Cupa României pentru copii cu vârsta între 8 și 10 ani. Competiția s-a desfășurat weekendul trecut la Bistrița. Craioveanul Patrick Anghel a fost cel mai bun concurent din întrecerea băieților, adjudecându-și medalia de aur. Sportivul de la CSS a trecut în finală de Andrei Miroiu ( CSM Buzău), cu 3-0. Cu același scor s-a impus și în semifinale, când l-a învins pe Andrei Ceapraz (Pristavu Câmpulung). Până atunci, jucătorul craiovean obținuse alte trei succese, cu B. Kiss (CSS Odorheiu Secuiesc), scor 3-0, cu A. Dumitrescu (Farul Constanța), scor 3-0, și A. Vârtopeanu (CSTA București), cu 3-1.
Colega de club a lui Patrick Anghel, Carmina Găman, a urcat pe treapta a treia a podiumului la Cupa României. Carmina a fost învinsă în semifinale de Bianca Meirosu (LPS Constanta), cu 3-0. Până la acel meci, Găman obținuse trei victorii: 3-0 cu D. Dragomir (Farul Constanța), 3-0 cu C. Chira (CSM Zalau) și 3-0 cu I. Hurloi (LPS Bistrița). „Patrick și Carmina sunt doi copii talentați, de mare perspectivă, dornici să facă performanță. Rezultatele obținute la Cupa României ne bucură și ne dau speranțe“, a spus Liviu Nicoli, antrenorul celor doi performeri de la CSS Craiova.