21.7 C
Știri de ultima orăSportHandbal (f): Craiova, învinsă de CSM Bucureşti la 14 goluri diferenţă, în Supercupă

Campioana României la handbal feminin şi totodată câştigătoarea Cupei, CSM Bucureşti, şi-a adjudecat aseară şi Supercupa, după ce a trecut cu scorul de 33-19 de SCM Craiova, într-un meci disputat în Sala Polivalentă din Bucureşti. Formaţia din Bănie a avut 12 minute fără să marcheze în debutul reprizei secunde.

CSM Bucureşti – SCM Craiova 33-19 (16-11)

Ungureanu, Grubisic – portari; Udriştioiu 2, Frafjord 3, Gullden 3, Curea, Neagu 5, Jacobsen, Jorgensen 3, Ayglon 1, Bazaliu 3, Manea, Kurtovic 2, Niombla 1, Hagman 5, Mehmedovic 5. Antrenor: Helle Thomsen

Lung, Dumanska, Stanciu – portari; Trifunovic 2, Şelaru, Pricopi 6, Ț

1. icu 2, Popescu, Nikolic, Ardean, Colac, Tudor 2, Stoican, Klikovac 1, Vizitiu 2, Zamfir-Florianu 4. Antrenor: Bogdan Burcea

Tot ieri a debutat şi sezonul Ligii Naţionale de handbal feminin cu două partide. CSM Roman a câştigat jocul cu HC Zalău, scor 26-23, în timp ce Rapid Bucureşti s-a impus în derby-ul nou-promovatelor cu CSM Slatina, scor 28-25.

SCM Craiova va disputa primul meci în campionat miercuri, de la ora 18.00, pe teren propriu, cu CSM Bistriţa.