15.9 C
Știri de ultima orăSportFotbal / Final de coşmar pentru panduri la Mediaş. Eric a schimbat destinația punctelor

Pandurii Târgu Jiu a pierdut duminică, scor 1-3, partida disputată în Ardeal, în compania echipei Gaz Metan Mediaş, contând pentru etapa a 6-a din play-out-ul Ligii I.

Gorjenii au dominat prima repriză şi au deschis scorul în minutul 42, în urma unui penalti dictat la un henț al lui Tahar, Sergiu Negruț şutând fără speranțe de la punctul cu var.

La reluare, gorjenii s-au mulțumit să stea la „cutie” şi să speculeze un eventual contraatac, astfel că gazdele au combinat în voie. Ardelenii au beneficiat şi de accidentarea portarului Laurențiu Popescu, a cărui prestație a fost de apaudat, nou intratul Daniel Popescu intrând neconectat la joc.

Elevii lui Pustai au restabilit egalitatea în minutul 77, la o fază concepută de filieşeanul Sabin Lupu, mingea a ajuns la Eric, care i-a pasat decisiv lui Alexandru Munteanu, acesta îndeplinind o simplă formalitate de la şapte metri.

„Găzarii” au preluat conducerea după un şut superb reuşit de Eric, din marginea careului mare (’84).

Rezultatul final l-a stabilit Sikorski, care a finalizat cu lejeritate o pasă primită de la Eric (90+4).

Mediaş: Greab – Crețu, Trtovac, Itoua, Buzean – Munteanu, Bic, Tahar (’46, L. Cristea; ’66, S. Lupu), Curtean – Buziuc (’46, Eric) Sikorski. Antrenor: Cristi Pustai.

Pandurii: L. Popescu (’82, D. Popescu) – Negoiță, Tătaru, Ilie, Buşu – Cioinac, Stana (’90+3, Pârcălabu) – Firțulescu, Păcurar, Hlistei – Negruț (’78, Hamed). Antrenor: Flavius Stoican.

Cartonaşe galbene: Crețu, Munteanu / Hlistei, Cioinac.

Au arbitrat: Radu Petrescu – Vladimir Urzică, Gabriel Bârjac; Laurențiu Ionaşcu.