5.9 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbal / AS Roma, în semifinalele Cupei Italiei

Fotbal / AS Roma, în semifinalele Cupei Italiei

AS Roma s-a calificat în semifinalele Cupei Italiei, după victoria obținută ieri seară, scor 2-1, pe „Stadio Olimpico”, în fața echipei de ligă secundă Cesena, în sferturile de finală ale competiției. Bosniacul Edin Dzeko a deschis scorul (68), Cesena a egalat prin Luca Garritano (73), iar căpitanul Romei, Francesco Totti (40 ani – foto), care a transformat o lovitură de la 11 metri în prelungiri (90+7).
AS Roma: Alisson – Rudiger, Manolas, Jesus (46, Nainggolan) – Peres, Strootman, Paredes, Rui – Perotti (18, Dzeko), El Shaarawy (82, Emerson) – Totti. Antrenor: L. Spalletti.
Cesena: Agliardi – Perticone, Rigione, Ligi – Balzano, Kone, Vitale, Laribi (57, Garritano), Renzetti – Ciano (73, Cocco), Rodriguez (85, Panico). Antrenor: A. Camplone.
Gruparea „giallorrosa” o va avea ca adversară în semifinale pe concitadina Lazio Roma, care a dispus marți în deplasare, cu 2-1, de Inter Milano, la capătul unui meci în care fundașul român Ștefan Radu a fost eliminat.
În cealaltă semifinală se vor întâlni formațiile Juventus Torino și SSC Napoli, care și-au asigurat calificarea încă de săptămâna trecută.
Rezultatele înregistrate în sferturile de finală: AS Roma – Cesena (D2) 2-1, Inter Milano – Lazio Roma 1-2, SSC Napoli – Fiorentina 1-0, Juventus Torino – AC Milan 2-1.