Acasă Sport Handbal (m): Franţa a câştigat al şaselea titlu mondial

Handbal (m): Franţa a câştigat al şaselea titlu mondial

Franța a câștigat al șaselea titlu mondial (foto: IHF)

Naţionala Franţei a câştigat, aseară, scor 33-26, în faţa Norvegiei, finala Campionatului Mondial de handbal masculin, desfăşurată la Paris în faţa a peste 15.000 de spectatori francezi.

În urmă cu doi ani, după finala câştigată în Qatar, naţionala Franţei a devenit prima echipă din lume care a cucerit cinci titluri mondiale la handbal masculin. Reprezentativa antrenată de Didier Dinart le depăşea în clasament pe România şi Suedia, iar după finala de aseară, Franţa a ajuns la şase titluri mondiale.

Franţa a reuşit să câştige 10 medalii la ultimele 12 Campionate Mondiale, şase dintre acestea fiind de aur. Mai mult, antrenorul Didier Dinart a obţinut titlul mondial la primul său turneu final pe banca tehnică, iar portarul Thierry Omeyer este singurul handbalist din lume cu cinci titluri de campion mondial.