20.9 C
marți, 16 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbal / Barca, în sferturile Cupei Regelui Spaniei

Fotbal / Barca, în sferturile Cupei Regelui Spaniei

FC Barcelona s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Regelui Spaniei după ce s-a impus ieri seară, scor 3-1, pe „Camp Nou“ (71.455 spectatori), în fața echipei Athletic Bilbao, în manșa a doua a optimilor. În tur, bascii câștigaseră cu 2-1, astfel că scorul general a fost 4-3 pentru trupa lui Luis Enrique.

Catalanii au deschis scorul prin Luis Suarez, care a reluat din voleu, de la 11 metri lateral dreapta, o centrare venită de pe partea stângă, de la Neymar (35, 1-0). Suarez a bifat astfel golul cu numărul 100 pentru Barca, acestea fiind realizate în 120 de meciuri.

Imediat după pauză Barca și-a mărit avantajul, Neymar reușind să înscrie dintr-o lovitură de pedeapsă, executată pe centrul porții (47, 2-0). Neymar nu mai marcase din luna octombrie.

Replica bascilor a venit la doar cinci minute, când Enric Saboric a reluat imparabil cu capul, la bara din dreapta o centrare venită de la Elustondo (52, 2-1).

Gazdele au presat și au reușit să marcheze prin Leo Messi, care a executat perfect o lovitură liberă de la 20 de metri, mingea a lovit bara din dreapta și a intrat în plasă, declanșând bucuria pe „Cam Nou“ (78, 3-1).

Barcelona: Cillesten – Roberto, Pique, Umtiti, Alba – Rafinha (80, Rakitic), Busquets, Iniesta (89, Turan) – Messi, L. Suarez, Neymar (87, D. Suarez). Antrenor: L. Enrique.

Bilbao: Iraizoz – Boveda, Exteita (30, Elustondo), Laporte, Balenziaga – Benat, San Jose – Williams, Eraso, Saborit (79, Susaeta) – Sabin (46, Aduriz). Antrenor: E. Valverde.

Cartonașe galbene: Umtiti / Etxeita, Laporte, Elustondo, Benat, Williams.

A arbitrat: J. Manzano.

Cupa Regelui, optimi de finală retur: marți: Atletico Madrid – Las Palmas 2-3 (în tur 2-0); miercuri: Villarreal – Real Sociedad 1-1 (1-3), Cordoba – Alcorcon 1-2 (0-0), Alaves – La Coruna 1-1 (2-2), Barcelona – Bilbao 3-1 (1-2); joi: Celta Vigo – Valencia 2-1 (4-1), Eibar – Osasuna 0-0 (3-0), Sevilla – Real Madrid 3-3 (0-3).

Echipele scrise îngroșat s-au calificat în sferturie Cupei Regelui Spaniei.