Acasă Sport Fotbal / Astra Giurgiu s-a calificat în șaisprezecimile Europa League

Fotbal / Astra Giurgiu s-a calificat în șaisprezecimile Europa League

Marius Sumudica, antrenorul echipei Astra Giurgiu, reactioneaza la finalul meciul de fotbal contra echipei AS Roma din Europa League, disputat pe stadionul Arena Nationala din Bucuresti, joi, 8 decembrie 2016. Meciul s-a terminat la egalitate, scor 0-0astfel ca Astra Giurgiu a terminat grupa E pe locul doi, cu opt puncte si s-a calificat in primavara europeana, in timp ce AS Roma a incheiat pe primul loc, cu 12 puncte . ALEXANDRU DOBRE / MEDIAFAX FOTO
Antrenorul Marius Şumudică şi elevii săi se bucură pentru o calificare istorică (foto: Mediafax)

Astra Giurgiu s-a calificat în șaisprezecimile de finală ale Europa League, după ce a terminat la egalitate cu AS Roma, 0-0, aseară, pe Arena Națională din București, în ultima etapă din Grupa E, iar Austria Viena a pierdut cu 2-3 la Plzen.

Campioana României a reuşit un egal de prestigiu cu AS Roma și o calificare remarcabilă, în premieră, în primăvara europeană.

Astra: Silviu Lung jr – Alexandru Stan, Cristian Săpunaru, Cristian Oros, Fabricio (72,Daniel Florea), Viorel Nicoară – Takayuki Seto, Florin Lovin, Filipe Teixeira – Denis Alibec (90,Daniel Niculae), Constantin Budescu (88, Boubacar Mansaly). Antrenor: Marius Șumudică.
AS Roma: Allisson Becker – Bruno Peres, Thomas Vermaelen, Juan Jesus, Moustapha Seck – Kevin Strootman (70,Radja Nainggolan), Gerson – Stephan El Shaarawy (70, Edin Dzeko), Juan Iturbe, Emerson Palmieri (89, Riccardo Marchizza) – Francesco Totti. Antrenor: Luciano Spalletti.
Steaua a ratat calificarea în primăvara europeană

Tot aseară, Steaua București a ratat calificarea în șaisprezecimile de finală ale Europa League după ce a fost învinsă cu scorul de 2-1 (1-0) în meciul din deplasare cu echipa spaniolă Villarreal,  în Grupa L a competiției.

Golurile gazdelor au fost marcate de Nicola Sansone, în minutul 15, și Manu Trigueros (88). Vlad Achim a egalat pentru oaspeți în minutul 55.

Villarreal: Sergio Asenjo – Mario Gaspar, Mateo Musacchio (39,Alvaro), Victor Ruiz, Jaume Coste – Jonathan dos Santos, Manu Trigueros, Bruno Soriano, Roberto Soriano – Cédric Bakambu (85,Rodrigo Hernandez), Nicola Sansone (80,Rafael Borre). Antrenor: Fran Escriba.

Steaua: Florin Niță – Gabriel Tamaș, Wilfried Moke, Alin Toșca, Marko Momcilovic – Gabriel Enache (46,Bojan Golubovic), Mihai Pintilii (55,Vlad Achim), Alexandru Bourceanu,William de Amorim – Adrian Popa, Fernando Boldrin (76,Ovidiu Popescu). Antrenor: Laurențiu Reghecampf.

Steaua a încheiat grupa pe locul 4, cu 6 puncte, câte a acumulat și FC Zurich. Echipa elvețiană a ocupat însă poziția a treia, grație rezultatelor directe. În șaisprezecimi de finală au mers Osmanlispor, câștigătoarea grupei, cu 10 puncte, și Villarreal, 9 p.

Steaua a rămas în inferioritate numerică în minutul 79, când Tamaș a primit al doilea cartonaș galben. Chiar în zece oameni, Steaua ar fi putut egala, prin Goubovic, în minutul 90+5, iar un rezultat de 2-2 i-ar fi adus calificarea.

În tribune s-au aflat aproape 7.000 de români.

În celălalt meci al grupei, disputat la aceeași oră, Osmanlispor a învins-o acasă pe FC Zurich cu scorul de 2-0, după golurile lui Delarge din minutul 83 și Kilicaslan (89).

De copil i-a plăcut sportul, iar jocurile preferate sunt baschetul şi fotbalul, pe care le-a practicat cu o mică „tentă” de performanță. Este o persoană spontană care doreşte să înveţe în permanență lucruri noi.