10.3 C
Știri de ultima orăSportScrimă: Craiovenii Alin Sbîrcia și Liviu Dragomir, pe podium la Dublin

Scrimă: Craiovenii Alin Sbîrcia și Liviu Dragomir, pe podium la Dublin

Alin Sbîrcia și Liviu Dragomir (în bluză albastră) au urcat pe podium la competiția de la Dublin (foto: FRScrimă)

Capitala Irlandei, Dublin a găzduit în weekend o nouă etapă satelit de Cupă Mondială la spadă seniori masculin. Au fost prezenți 64 de sportivi, iar trei dintre ei au fost din România. Alin Mitrică, Alin Sbîrcia și Liviu Dragomir, toți de la CS Universitatea Craiova, au concurat pe planșele din Irlanda, iar evoluția lor a fost una foarte bună. Alin Sbîrcia a terminat întrecerea pe locul 2, Liviu Dragomir s-a clasat pe poziția a treia, iar Alin Mitică a fost pe 8 la Dublin. Rezultatele de pe tabloul de eliminare directă ale lui Alin Sbîrcia au fost următoarele: tabloul de 64 – liber, tabloul de 32 – 15-14 cu Christian Schack Linnemann (Danemarca), tabloul de 16 – 15-11 cu Pawel Golek (Polonia), tabloul de 8 – 15-5 cu Alin Mitrică (România), semifinale – 15-14 cu Philippe Oberson (Elveția), finala – 13-15 cu Harry Peck (Marea Britanie).
Următoarea etapă de Cupă Mondială la spadă seniori masculin, din sezonul 2016-2017, va avea loc în Argentina, la Buenos Aires, în perioada 18-20 noiembrie.