7.3 C
Știri de ultima orăSportJO Rio: Mergea și Tecău, calificați în finala de dublu, aduc prima medalie olimpică pentru tenisul românesc

Florin Mergea și Horia Tecău vor aduce prima medalie olimpică din istoria tenisului românesc, după ce s-au calificat în finala probei masculine de dublu la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, azi, grație victoriei cu 6-3, 7-5 în semifinala cu americanii Steve Johnson/Jack Sock.

Jucătorii noștri vor juca împotriva învingătorilor din cealaltă semifinală: Marc Lopez / Rafael Nadal și Daniel Nestor / Vasek Pospisil. Finala e programată mâine, după ora 18.00.

Mergea și Tecău au pierdut un singur set în acest turneu, în meciul din sferturile de finală cu brazilienii Marcelo Melo și Bruno Soares, scor 6-4, 5-7, 6-2.