5.3 C
Știri de ultima orăSportFotbal / Pandurii Târgu Jiu – Maccabi Tel Aviv, scor 1-3, în Liga Europa

Fotbal / Pandurii Târgu Jiu – Maccabi Tel Aviv, scor 1-3, în Liga Europa

Formaţia Pandurii Târgu Jiu a pierdut în această seară, scor 1-3, pe stadionul „Municipal” din Severin, în faţa echipei israeliene Maccabi Tel Aviv, în prima manşă a turului trei preliminar al Ligii Europa.

Oaspeţii au deschis scorul prin Ben Haim II, care a păstruns pe partea stângă şi a trimis mingea pe lângă Stanca, ieşit în întâmpinare (0-1, ’7).

Replica oltenilor a venit prin Ovidiu Herea, care a reluat cu capul de la zece metri o centrare venită din dreapta, de la Claudiu Voiculeţ (1-1, ’30).

Maccabi a intrat în avantaj imediat după pauză, Medunjanin a bătut o lovitură liberă de pe stânga în centrul careului mic, iar Igiebor, scăpat din marcajul lui Bunoza, a reluat imparabil cu capul de la trei metri (1-2, ’49).

Israelienii şi-au mărit „distanţa” în minutul 77, când Micha l-a executat pe Stanca de la 12 metri (1-3).

Pandurii: Stanca – Unguruşan, Vasiljevic, Bunoza, Grecu – Răuţă, Mrzljak (’63, Obodo) – Pleaşcă (’80, Trifu), Voiculeţ, Herea (’62, V. Munteanu) – Hora. Antrenor: Petre Grigoraş.

Maccabi: Rajkovic – Peretz, Tibi, Filipenko, Rikan – Medunjanin (’68, Peretz), Alberman, Igiebor (’79, Itzhaki) – Micha, Sa (’75, Ben Basat), Ben Haim II. Antrenor: S. Arveladze.

Cartonaşe galbene: Voiculeţ, Unguruşan / Ben Haim II, Peretz, Rikan, Micha.

A arbitrat: S. Boiko (Ucraina).

Manşa a doua din turul trei va avea loc săptămâna viitoare.