7.3 C
Știri de ultima orăSportFotbal / Pandurii Târgu Jiu – CS Universitatea Craiova, scor 2-1, în Liga I

Fotbal / Pandurii Târgu Jiu – CS Universitatea Craiova, scor 2-1, în Liga I

Bancu şi colegii săi au debutat cu stângul în noul sezon (foto: csuc,ro)

Pandurii Târgu Jiu s-a impus, scor 2-1, în partida disputată în această seară, pe stadionul „Municipal” din Drobeta Turnu Severin, în faţa CS Universitatea Craiova, contând pentru prima etapă din sezonul 2016-2017 al Ligii I. Gorjenii au deschis scorul în minutul 57, când Ovidiu Herea a fost servit excelent de fundaşul Craiovei, Apostol Popov, şi l-a executat pe Calancea din marginea careului mare. Gruparea din Bănie a restabilit egalitatea în minutul 88, când Vătăjelu a transformat cu precizie o lovitură de la 11 metri, dictată după un fault comis de portarul Stanca asupra lui Nuno Rocha. Gazdele au dat lovitura de graţie în minutul 90+3, când Hora a finalizat de la trei metri o acţiune a lui Valentin Munteanu.

Pandurii: Stanca – Unguruşan, Vasiljevic, Bunoza, Grecu – Mrzijak (’81, Piţian), Voiculeţ, Răuţă, Herea (’73, V. Munteanu) – Hora, Pârcălabu (’70, Trifu). Antrenor: Petre Grigoraş.
CS Universitatea: Calancea – Briceag, Acka, Popov, Vătăjelu – Mateiu (’77, Surugiu), Zlatinski, Bancu – Băluţă (’46, Rocha), Măzărache (’62, Rambe), Ivan. Antrenor: Gheorghe Mulţescu.

Cartonaşe galbene: Unguruşan ’37, Hora ’43, Herea ’52, Voiculeţ ’60, Trifu ’75 / Vătăjelu ’48.
Au arbitrat: Cristian Balaj – Ovidiu Artene, Vladimir Urzică; Florin Mazilu.
Observatori: Cătălin Cursaru, Eduard Dumitrescu.