6.2 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbal / FC Botoşani – CS Universitatea Craiova, scor 2-1, în play-out-ul Ligii I

gds-sport

CS Universitatea Craiova a pierdut, scor 1-2, întâlnirea din această seară, din Moldova, în faţa echipei FC Botoşani, contând pentru etapa a 11-a din play-out-ul Ligii I.

Moldovenii au deschis scorul în minutul 18 prin Istvan Fulop, care a strecurat mingea pe lângă Laurenţiu Popescu la colţul din dreapta, după ce a primit norocos balonul în interiorul careului, oltenii solicitând henţ la Matulevicius în faza premergătoare golului (’18, 1-0).

Gazdele şi-au majorat avantajul de pe tabelă în repriza a doua, Cabrera şutând de la 12 metri imparabil (’61, 2-0).

O mare ocazie a Craiovei s-a consumat în minutul 74, când Bancu nu a reuşit să-l învingă pe Iliev de la opt metri, poziţie centrală.

CS Universitatea a reuşit să marcheze şi ea, prin Apostol Popov, care a reluat cu capul, de la şapte metri, o centrare venită din corner, de pe stânga, reuşită care a făcut ca finalul să fie încins (’86, 2-1).

Alb-albaştrii au avut şansa să şi egaleze, dar şutul lui Rocha, de la şapte metri, după o centrare a lui Vătăjelu, s-a dus peste poartă (’90+3).

FC Botoşani: I. Iliev – Dimitrov, Ngadeu, Miron, Muşat – Cabrera (’87, Hadnagy), Vaşvari, Bordeianu (’77, Casado) – Ivanovici, Matulevicius (’71, Carralero), Fulop. Antrenor: Leo Grozavu.

CSU Craiova: L. Popescu – Achim, Popov, Acka, Vătăjelu – Băluţă, Zlatinski (’82, Petre), Madson – Rocha, Ivan (’70, Măzărache), Bancu. Antrenori: Daniel Mogoşanu, Victor Naicu.

Cartonaşe galbene: Casado ’83, Hadnagy ’90+1, Muşat ’90+4 / Băluţă ’41, Bancu ’68.

Au arbitrat: Marius Avram – Mihai Artene, Mircea Grigoriu – Cătălin Popa, Iulian Călin; Daniel Hulubei.

Observatori: Marian Salomir, Cătălin Popa.

În urma acestui insucces, CS Universitatea Craiova a rămas la o distanţă de doar două puncte faţă de ocupanta locului şapte, CSMS Iaşi, iar meciul direct va avea loc în etapa viitoare, mai exact duminică, de la ora 17.00, pe stadionul „Extensiv”.