24.5 C
Știri de ultima orăSportFotbal / CSU Craiova - CFR Cluj, scor 0-1, în Liga I (update, declaraţii)

Fotbal / CSU Craiova – CFR Cluj, scor 0-1, în Liga I (update, declaraţii)

Andrei Ivan (în albastru) a avut parte de un marcaj special din partea clujenilor (Foto: Alexandru Vîrtosu)

Formaţia CS Universitatea Craiova a pierdut, scor 0-1, partida disputată astăzi, pe stadionul „Extensiv”, în compania echipei CFR Cluj, contând pentru etapa a 26-a, ultima din campionatul regulat al Ligii I. Unicul gol al meciului a fost marcat de Bud, în minutul 79.

CSU Craiova: Straton – Dumitraș, Iliev (’20, Izvoranu), Acka (’46, Kay), Vătăjelu – Ivan, Madson, Mateiu (’32, Băluță), Bancu – Rocha, Măzărache. Antrenori: Daniel Mogoșanu, Victor Naicu.

CFR Cluj: Marc – Coelho, Larie, L. Goian, Mario Jorge – Nascimento (’60, Ruiz), Petrucci (’73, Bud), Tomislav – Jakolis (’60, Bruno), Santamaria, Nouvier. Antrenor: Toni Conceicao.

Cartonaşe galbene: Bancu ’25, Băluță ’42 / Petrucci ’54, Tomislav ’67, L. Goian ’82, Marc ’90+2.

Au arbitrat: Lucian Rusandu – Mircea Orbuleț, Marius Nicoară; Denis Haidiner.

Observatori: Marian Bucurescu, Nicolae Marodin.

Declaraţii după meci:

Andrei Dumitraş, fundaş CSU Craiova: Ne-am dorit mult victoria şi s-a văzut clar în repriua a doua. Poate prima a fost cât de cât echilibrată, dar în partea secundă am fost echipa care a atacat mai mult, ne-am creat mai multe ocazii, dar ne-a lipsit şansa. Nu ştiu dacă a fost penalti la Băluţă, nu sunt în măsură să discut acest lucru. O să facem analiza video şi o să vedem. Într-adevăr, suntem la 5 puncte de zona retrogradării, este destul de frustrant pentru noi, dar nu ne gândim la acest lucru, ci la următoarele meciuri şi încercăm să scoatem maximum din ele.

Alexandru Băluţă, mijlocaş CSU Craiova: Nu meritam să pierdem acest meci. Este o victorie mincinoasă a CFR-ului, pentru că noi am forţat atacul, am aliniat o echipă ofensivă, aşa cum trebuia să fim şi în meciul cu Pandurii. Ne pare rău că am pierdut. Sincer să fiu nu a fost penalti la mine. Dar nici cartonaşul galben nu l-am meritat, pentru că m-am ridicat imediat, n-am căutat să cer penalti (’25). Am avut ghinion astăzi, pentru că a trebuit să facem toate cele trei schimbări până la pauză din cauza accidentărilor. Nu se pune problema să retrogradăm, chiar dacă suntem la 5 puncte zona periculoasă. Trebuie să câştigăm cât mai multe meciuri şi să acumulăm puncte, ca să le dovedim suporterilor că locul nostru nu este aici.

Daniel Mogoşanu, director tehnic CSU Craiova: E frustant că am primit gol, a fost greşeală a defensivei noastre. Consider că în meciul de astăzi CFR nu merita sub nici o formă cele trei puncte. Echipa care a încercat să joace, să aibă acţiuni de poartă a fost Universitatea Craiova, nu CFR Cluj. Aşa se întâmplă în fotbal, ocaziile avute se răzbună. CFR a plecat nemeritat cu cele trei puncte de la Craiova. Rămân cu tristeţea rezultatului, dar şi a faptului că am pierdut trei jucători. Sper ca în cel mai scurt timp să fie apţi. Suntem la 5 puncte de retrogradare, este un sistem extrem de dificil, trebuie să fim atenţi cum gestionăm rezultatele pentru că ele, până la urmă, rămân cele mai importante. Noi ne-am propus să jucăm deschis, pe poartă, aşa cum am făcut-o şi azi, dar va trebui să obţinem şi puncte. Cred că se puteau obţine mai mult de patru puncte în aceste trei meciuri din 2016, ţinând cont că am fost egalaţi de Pandurii în minutul 87, iar astăzi, în opinia mea, la cum s-a jucat, trebuia să câştige Universitatea Craiova.

Victor Naicu, antrenor principal CSU Craiova: A fost o primă repriză echilibrată, marcată de cele trei accidentări ale noastre. Am fost forţaţi să schimbăm trei jucători. Tot axul central – fundaşii Iliev şi Acka, plus închizătorul Mateiu i-am pierdut în prima repriză. Consider că repriza a doua, noi am fost echipa care am controlat jocul. De aceea spun că rezultatul este nedrept. Am avut mai multe situaţii de a marca, iar CFR a înscris din singurul şut pe spaţiul porţii. Ne vom reîntâlni în play-out. Am acumulat doar 4 puncte în 2016, este adevărat. Dacă la Severin am făcut o repriză secundă mai slabă şi am fost egalaţi, astăzi consider că repriza a doua ne-a aparţinut. Cu toate acestea am pierdut jocul. Nu am reuşit să marcăm din situaţiile pe care ni le-am creat, iar CFR dintr-o bâlbâială a înscris. Şansa a fost de partea lor. Play-out-ul se anunţă echilibrat, în care orice victorie te ridică, dar şi o perioadă nefastă te duce în zona retrogradării. Consider că avem o echipă bună şi vom încerca să speculăm programul care ne avantajează. Dacă reuşim să începem bine play-out-ul şi să acumulăm cât mai multe puncte vom avea liniştea necesară.