16.2 C
Știri de ultima orăSportFotbal / România – Zimbru Chişinău, scor 1-0, într-un joc amical

Fotbal / România – Zimbru Chişinău, scor 1-0, într-un joc amical

Naţionala „divizionară” a României s-a impus în această seară, cu scorul de 1-0, în faţa formaţiei Zimbru Chişinău, ocupanta locului trei în Republica Moldova, acesta fiind al doilea test susţinut de tricolori în stagiul de pregătire din Antalya. Unicul gol al meciului a fost marcat încă din minutul 1 de Ioan Hora, care a profitat de o eroare a unui fundaş advers şi nu a greşit ţinta de la câţiva metri. De menţionat că România a irosit şi o lovitură de pedeapsă în minutul 78, obţinută de Denis Alibec şi executată tot de el, şutul de la punctul cu var nimerind bara din dreapta porţii.

România: Lung (’85, Buzbuchi) – Benzar, Găman (’34, Hodorogea), Săpunaru, Vătăjelu (’46, Filip) – Ropotan, Nedelcearu (’46, Mateiu) – Rotariu, Răduţ (’76, Ivan), Tănase (’63, Alibec) – Hora (’63, Enache). Selecţioner: Anghel Iordănescu.
Zimbru Chişinău: Vozinha – Burghiu, Starîşa, Ludovic, Rui Miguel, Talles, Calu, Amani, Alex, Helio, Jardan. Rezerve: Rusu – Belevschi, Spătaru, Djalo, Andrei, Damaşcan. Antrenor: Simao Freitas.

În primul test, trupa lui Anghel Iordănescu s-a impus cu 5-1 în faţa echipei Torpedo Kutaisi (Georgia), iar în următorul joc, programat sâmbătă, de la ora 17.00, va întâlni formaţia bulgară Beroe Stara Zagora.