sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportPandurii au fost chinuiţi de UTA

Pandurii au fost chinuiţi de UTA

David Lazar a reușit să apere trei penaltiuri cu UTA (foto: panduriics.ro)

Formația olteană Pandurii Târgu Jiu s-a impus greu, la penaltiuri, cu scorul de 4-2 (1-1 în timpul regulamentar), în partida disputată ieri, pe stadionul „Motorul“ din Arad, în fața echipei UTA Bătrâna Doamnă, în șaisprezecimile Cupei României. Gorjenii au deschis scorul prin Cristi Săpunaru (‘10), aflat la meciul de debut, iar arădenii au replicat în minutul 87 prin Curtuiuș. Egalitatea a persistat după cele două reprize suplimentare, astfel că s-a ajuns la loviturile de departajare. Pentru Pandurii au marcat din penalti Nistor, Ungurușan și Nicoară și a ratat Mrzljak, în timp ce gazdele au înscris prin Burlă și au ratat prin Manea, Vlad Michel și Hlistei.
UTA Bătrâna Doamnă: Anca – Polgar, Manea, Filaret, Burlă – Man (‘69, Copil), Chindriş – Jorza, Hustei, Rus (‘84, Michel) – Szekely (‘46, Curtuiuș). Antrenor: Roland Nagy.
Pandurii: Lazar – Unguruşan, Săpunaru (‘71, Șandru), Erico Da Silva, Grecu – Ciucur, Dan Alexandru (‘74, Pițian) – Mrzljak, Munteanu (‘60, Nicoară), Nistor – Khalouta. Antrenor: Edi Iordănescu.
Cartonașe galbene: Polgar ‘9, Burlă ‘90+1 / Nicoară ‘82, Mrzljak ‘89, Șandru ‘96.
Au arbitrat: Cătălin Buşi – Mihai Marica, Raul Ghiciulescu; Dorin Voina.
Observatori: Zaharia Ciev, Viorel Lolea.