12.3 C
Știri de ultima orăSportFotbal - Pandurii, calificare cu emoții în optimile Cupei României

Fotbal – Pandurii, calificare cu emoții în optimile Cupei României

Formația olteană Pandurii Târgu Jiu s-a impus greu, la penaltiuri, cu scorul de 4-2 (1-1 în timpul regulamentar), în partida disputată astăzi, pe stadionul „Motorul” din Arad, în fața echipei UTA Bătrâna Doamnă, în șaisprezecimile Cupei României. Gorjenii au deschis scorul prin Cristi Săpunaru, aflat la meciul de debut, fostul rapidist reluând cu capul de la opt metri o centrare venită de pe stânga, de la Dan Nistor (‘10). Arădenii au replicat în minutul 87, Curtuiuș reluând cu capul o centrare venită din corner, de pe partea dreaptă. Egalitatea a persistat după cele două reprize suplimentare, astfel că s-a ajuns la loviturile de departajare. Pentru Pandurii au marcat din penalti Nistor, Ungurușan și Nicoară și a ratat Mrzljak, în timp ce gazdele au înscris prin Burlă și au ratat prin Manea, Vlad Michel și Hlistei.

UTA Bătrâna Doamnă: Anca – Polgar, Manea, Filaret, Burlă – Man (‘69, Copil), Chindriş – Jorza, Hustei, Rus (‘84, Michel) – Szekely (‘46, Curtuiuș). Antrenor: Roland Nagy.

Pandurii: Lazar – Unguruşan, Săpunaru (‘71, Șandru), Erico Da Silva, Grecu – Ciucur, Dan Alexandru (‘74, Pițian) – Mrzljak, Munteanu (‘60, Nicoară), Nistor – Khalouta. Antrenor: Edi Iordănescu.

Cartonașe galbene: Polgar ‘9, Burlă ‘90+1 / Nicoară ‘82, Mrzljak ‘89, Șandru ‘96.

Au arbitrat: Cătălin Buşi – Mihai Marica, Raul Ghiciulescu; Dorin Voina.