10.3 C
Știri de ultima orăSportOlteanul Alin Firfirică, medaliat cu aur la Europenele de tineret

Olteanul Alin Firfirică, medaliat cu aur la Europenele de tineret

Atletul vâlcean Alin Firfirică se întoarce cu medalia de aur de la Campionatul European de atletism tineret, desfășurat la Tallin – Estonia. Sportivul descoperit de profesoara Angela Popescu s-a impus în proba de aruncarea discului, cu performanța de 60,64 metri. Alt titlu european pentru România a fost cucerit de Bianca Răzor, la 400 de metri. Sportiva a încheiat cursa în 51 de secunde și 31 de sutimi, un record personal ce i-a adus calificarea la Jocurile Olimpice de la Rio de anul viitor. Și Andreea Panțuroiu a urcat pe podium, obținând medalia de argint la triplusalt. Sâmbătă, craioveanca Adelina Tănasie s-a clasat a şaptea în finala de la 800 de metri, cu un nou record personal, 2:03,92.