22 C
Știri de ultima orăSportMonica Niculescu, eliminată la Wimbledon

Monica Niculescu, eliminată la Wimbledon

Monica-Niculescu1

Monica Niculescu (foto), ultima reprezentantă a României în competiţia la simplu de la Wimbledon, a părăsit ieri turneul, fiind învinsă de elveţianca Timea Bacsinszky (a 15-a favorită la All England Club), în optimile de finală, în al doilea meci de pe terenul 18, cu 6-1, 5-7, 2-6. Tot ieri, perechea Horia Tecău/Jean Julien Rojer (România/Olanda), cap de serie numărul 4, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Wimbledon, după ce a învins cuplul Lleyton Hewitt/Thanasi Kokkinakis (Australia), scor 7-6 (7/9), 6-3, 7-6 (7/1). Meciul a durat două ore şi 22 de minute.  În sferturi, Tecău şi Rojer vor juca în compania perechii care se va impune în meciul dintre Pierre-Hugues Herbert/Nicolas Mahut (Franţa / cap de serie 10) şi Marcin Matkowski/Nenad Zimonjic (Polonia/Serbia – favorită 7). Calificarea în sferturi la dublu este recompensată la Wimbledon cu un premiu total de 43.000 de lire sterline. Horia Tecău este triplu finalist la Wimbledon, în 2010, 2011 şi 2012, de fiecare dată în echipă cu suedezul Robert Lindstedt. Tot ieri, Florin Mergea şi Rohan Bopanna (perechea favorită 9) şi-a asigurat biletele pentru sferturile de finală, cu o victorie în patru seturi în faţa perechii Lukasz Kubot / Max Mirnîi (Polonia / Belarus), 7-6(4), 6-7(5), 7-6(5), 7-6(8). Cei doi și-au asigurat un cec de 43.000 de lire sterline și 360 de puncte ATP, iar în sferturi vor înfrunta învingătorii din meciul care îi opune pe americanii Bob și Mike Bryan, liderii mondiali și principalii favoriți, și cuplul Mate Pavic (Croația)/Michael Venus (Noua Zeelandă). Mergea este în premieră în sferturi la Wimbledon (ca senior), după ce a jucat sferturi la Australian Open (alături de britanicul Dominic Inglot) și optimi la Roland Garros (alături de Bopanna). Indianul a jucat în semifinală la All England Club în 2013.