10.3 C
Știri de ultima orăSportSimona Halep, eliminată în primul tur al turneului de la Wimbledon

Simona Halep, eliminată în primul tur al turneului de la Wimbledon

Jucătoarea Simona Halep, locul 3 WTA, semifinalista ediţiei precedente, a fost învinsă, astăzi, cu scorul de 5-7, 6-4, 6-3, de sportiva slovacă Jana Cepelova, locul 106 WTA, în prima manşă a turneului de la Wimbledon.

Halep nu a mai pierdut în primul tur al unui Grand Slam de la ediţia 2013 a turneului de la Roland Garros.

Monica Niculescu (48 WTA) a învins-o pe Monica Puig (Puerto Rico, 91 WTA), scor 5-7, 6-3, 6-1 şi s-a calificat în turul secund la Wimbledon.

În faza următoare, Cepelova va juca împotriva Monicăi Niculescu, locul 48 WTA. Jucătoarea din Slatina are 1-0 la întâlniri directe, după ce s-a impus anul trecut, în calificările turneului de la Madrid, cu 6-0, 6-1.