Acasă Sport Tenis (f) – Simona Halep a fost eliminată în sferturile de finală...

Tenis (f) – Simona Halep a fost eliminată în sferturile de finală ale turneului de la Birmingham

(Foto: skysports.com)

Jucătoarea de tenis Simona Halep, locul 3 WTA şi cap de serie numărul 1, a fost învinsă astăzi, cu scorul de 2-6, 6-0, 7-6 (4), de sportiva franceză Kristina Mladenovic, locul 43 WTA, în sferturile de finală ale turneului de categorie Premier de la Brimingham, anunţă Mediafax.ro. Meciul a durat o oră şi 52 de minute.

Franţuzoiaca va juca în semifinale cu sportiva Karolina Pliskova din Cehia, locul 12 WTA şi cap de serie numărul 6, care a dispus, cu 6-2, 6-2, de Carla Suarez Navarro din Spania, locul 9 WTA şi cap de serie numărul 3.

Următoarea competiţie la care va participa Simona Halep va fi turneul de la Wimbledon, al treilea Grand Slam al anului.

Lucrează la Gazeta de Sud din 2005 şi este de profesie traducător. Ca redactor online este la curent cu tot ce se întâmplă în țară, dar şi în afara ei. Consideră că cea mai mare provocare este să informeze corect, obiectiv şi la timp.