21.7 C
Știri de ultima orăSportJudoka olteni, pe podium la finala U14

Judoka olteni, pe podium la finala U14

La Sibiu s-a desfășurat, la sfârșitul săptămânii trecute, finala Campionatului Național de judo, categoria U 14. Sportivii din Bănie s-au remarcat cucerind zece medalii la individual. Antrenorii Mihai Voinea și Adrian Nicola au avut opt sportivi care au urcat pe podium. Iulia Dumitru (40 kilograme) și Răzvan Dumitru (55 kilograme) au devenit campioni naționali, Ionela Băran (32 kilograme), Oana Andrei (44 kilograme) și Andreea Balica (63 kilograme) au cucerit medalii de argint, iar Ștefania Balica (+63 kilograme) și Gabriel Bucur (66 kilograme) au urcat pe treapta a treia a podiumului. Sportivii sunt legitimați la Liceul cu Program Sportiv „Petrache Trișcu“, cu excepția surorilor gemene Balica, reprezentante ale clubului CSM Craiova. Alți trei judoka de la „Trișcu“ au obținut medalii de bronz. Este vorba despre Daniela Oprea (44 kilograme, antrenor Mihai Pârvu), Matei Soreanu (+73 kilograme) și Elena Florea (63 kilograme) – ambii antrenați de profesorul Cristian Mărgineanu.
În întrecerea pe echipe, Euroregiunea Sud-Vest, având în componență sportive din Craiova, Calafat și Severin, a obținut medalia de bronz. Echipa a fost alcătuită din următoarele judoka: Iulia Dumitru, Oana Andrei, Diana Dobrin, Ștefania Balica, Andreea Balica, Alexia Stamin (Independența Calafat, antrenor: Alexandru Pop) și Alexandra Nae (CSM Drobeta Turnu Severin, antrenor Gicu Vasilan).