10.3 C
Știri de ultima orăSport Tenis: Victor Hănescu, în optimile turneului challenger de la Mersin

Tenis: Victor Hănescu, în optimile turneului challenger de la Mersin

Tenismenul român Victor Hănescu s-a calificat, astăzi,în optimile de finală ale turneului challenger de la Mersin (Turcia), dotat cu premii totale de 42.500 euro, după ce a dispus de spaniolul Ruben Ramirez Hidalgo, cu 5-7, 6-2, 6-3, scrie Agerpres.

Românul de 33 de ani a avut nevoie de două ore și 12 minute de joc pentru a trece de un adversar cu patru ani mai în vârstă. Hănescu (locul 153 în lume) a reușit 11 ași în acest meci, față de doar trei ai ibericului, care a comis 6 duble greșeli (Victor doar 3). Victor Hănescu se impusese și în prima partidă directă cu Ramirez Hidalgo (197 ATP în prezent), în 2005, în sferturile turneului de la București, cu scorul de 6-4, 6-4. Hănescu, cap de serie nr. 8 la Mersin, și-a asigurat 730 de euro și 7 puncte ATP, iar în optimi îl va înfrunta pe slovacul Jozef Kovalik, care a dispus în runda inaugurală de francezul Enzo Couacaud cu 5-7, 6-3, 6-4. Victor va juca în premieră cu Kovalik (22 ani), jucător aflat pe locul 248 în lume.